Działania i środki - OTOP

Projekt osiągnie przyjęte cele poprzez następujące działania:

  • Założenie nowej instalacji biomasowej, która ma przetwarzać biomasę z siedlisk wodniczki. Zakład pelletu jest położone w Trzciannem, w okolicach lokalizacji projektu, tak żeby opłacało się transportować biomasę z miejsca koszenia. Powstanie instalacji wykorzystujących biomasę, zapewni kontynuację działań ochronnych po zakończeniu projektu. Wytwarzane w tych instalacjach produkty będą promowane jako artykuły przyjazne środowisku.

 

Ratrakami można bezpiecznie usuwać zakrzaczenia i biomasę z siedlisk wodniczki – fot. L. Lachmann

  • Odtworzenie i ulepszenie siedliska wodniczki na obszarach, gdzie jest ono zdegradowane. Na wybranych powierzchniach prowadzone będzie usuwanie krzewów. Działanie to jest nieopłacalne dla przedsiębiorców, a po jego przeprowadzeniu zyskają oni dodatkowe obszary do pozyskiwania biomasy. Na innych powierzchniach dofinansowany zostanie także pierwszy pokos. Dzięki temu tereny, które wcześniej dla firm przetwarzających biomasę były niekorzystne staną się atrakcyjnym i łatwym miejscem pozyskania biomasy.

Widoczna granica między koszonym, a niekoszonym siedliskiem wodniczki – fot. L. Lachmann

  • Opracowanie planów ochrony, zapewniających ochronę wodniczce, dla tych obszarów, które jeszcze nie mają planów ochrony. Dzięki stworzeniu takich planów, będzie możliwe sterowanie działaniami ochronnymi tak, by jak najbardziej były one korzystne dla wodniczki.
  • Monitoring zarówno wodniczki, jak i wpływu działań prowadzonych w ramach projektu na wodniczkę i jej siedlisko. Badane będą także właściwości zbieranej na siedliskach wodniczki biomasy oraz ekonomiczna opłacalność takiego typu jej wykorzystania.
Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl