Zobacz pierwszy w Polsce raport oceny wartości biologicznej lasów
Jest to pierwsza próba oceny wartości biologicznej lasów w Polsce, oparta na konkretnych naukowych kryteriach. Ma ona ogromne znaczenie dla zweryfikowania efektywności ochrony lasów cennych przyrodniczo i zamieszkujących je gatunkach zwierząt i roślin przez system obszarów chronionych Natura 2000.
Uzyskane wyniki potwierdzają wysoką pozycję Puszczy Białowieskiej oraz inne puszcze północno wschodniej Polski w klasyfikacji obszarów cennych przyrodniczo ale przynoszą także sensacyjne informacje o innych, cennych obszarach leśnych zidentyfikowanych między innymi na południu Polski.
W odróżnieniu od wielu krajów europejskich, w Polsce można spotkać niemal wszystkie typy lasów występujące w Europie. W każdym z nich zachowały się fragmenty przyrodniczo cenne, które są środowiskiem naturalnym dla rzadkich gatunków takich jak nadobnica alpejska – chrząszcz spotykany w starych lasach bukowych lub wilk i ryś.
W Polsce występuje ponad 10 % europejskiej populacji lęgowej ptaków leśnych takich jak:
bielik, dzięcioł czarny, dzięcioł średni, bocian czarny, które w Europie Zachodniej już wyginęły lub są poważnie zagrożone wyginięciem.





