Światowy Dzień Mokradeł | 2 lutego 2018
2 lutego 2018
Podaruj nam 1 % | OTOP Junior liczy na Twoje wsparcie
16 lutego 2018
Pokaż wszystkie
Adoptuj konika z Karsiborskiej Kępy

Koniki polskie na Karsiborskiej Kępie, fot. Marta Kaczyńska

Jeśli chciałbyś nam pomóc w utrzymaniu stada koników polskich, a tym samym przyczynić się do ochrony przyrody w rezerwacie Karsiborska Kępa – adoptuj konika!

W rezerwacie OTOP na Karsiborskiej Kępie od 7 lat asystuje nam dzielny zastęp specjalnych pomocników. Dzięki nim utrzymujemy właściwy stan łąk i turzycowisk. Mowa tu o konikach polskich, czyli prymitywnej rasie koni hodowlanych, pochodzącej od dzikiego tarpana. Jest to jedna z siedmiu polskich ras koni, która pod koniec lat 40. XX wieku została odtworzona z małej grupy ocalałych koników i nadal jest doskonalona.

Po co koniki w rezerwacie

Pierwsze koniki polskie sprowadzono na Karsibór w 2010 roku. Obecnie stado liczy 27 osobników, w tym 8 klaczy przyjętych do programu ochrony zasobów genetycznych koni rasy konik polski. Są to konie o niespotykanej wytrzymałości i odporności na trudne warunki bytowania, doskonale dostosowujące się do miejscowych warunków środowiskowych. Pasąc się na wilgotnych słonych łąkach i turzycowiskach karsiborskiej wyspy, chronią otwarte tereny rezerwatu przed zarastaniem przez trzcinę i inne wysokie rośliny. Dzięki temu utrzymywane są siedliska odpowiednie dla bytowania cennych cennych gatunków ptaków gniazdujących w rezerwacie, takich jak czajki, krwawodzioby czy kszyki oraz rzadkie na polskim wybrzeżu zbiorowiska solnisk nadmorskich, związane z krajobrazem obszarów tradycyjnie użytkowanych rolniczo.

Koniki polskie na Karsiborskiej Kępie, fot. Anna Niedźwiedzka

Przyjazne pastwiska i dzika swoboda

Od wiosny do jesieni koniki przemieszczają się po terenie rezerwatu, pasąc się na działkach według opracowywanego corocznie planu. Źrebaki poznają świat, uczą się samodzielności i zaczynają rozsmakowywać się w trawach i ziołoroślach. Na czas wysokiej wody, śniegów i mrozów, które oznaczają niedostatek naturalnego pokarmu na łąkach, a przede wszystkim bardzo trudne warunki bytowe, zwierzęta przeprowadzane są na tzw. działkę zimową, mieszczącą się w Karsiborze. Dokarmiamy je wtedy sianem z naszych łąk, słomą, marchwią i niegniecionym owsem. To także idealna pora na zabiegi zoohigieniczne. Najmłodsze klacze przygotowujemy do prób dzielności, tak aby mogły być uznane za hodowlane. W tym okresie trwają również niezbędne naprawy ogrodzeń rezerwatu.

Adoptuj konika

Każdy z naszych koników jest inny, każdy ma swój charakter i sposób bycia. Wszystkie są wspaniałe i jednakowo uwielbiane przez opiekunów. Ich pomoc dla natury jest nieoceniona, ale hodowla koników, zapewnienie im jak najlepszych warunków oraz utrzymanie infrastruktury na karsiborskich łąkach wymaga nakładów finansowych. Jeśli chciałbyś nam pomóc w utrzymaniu stada koników polskich, a tym samym przyczynić się do ochrony przyrody w rezerwacie Karsiborska Kępa – adoptuj konika! Wybierz konika i przekaż darowiznę w kwocie 60 zł na jego roczne utrzymanie. Otrzymasz od nas pakiet informacji i zostaniesz Rodzicem Adopcyjnym.

Możesz też przekazać jednorazową darowiznę w dowolnej kwocie na zimową marchewkę dla konika.
Pomóż nam ochronić ginące siedliska ptaków siewkowych i wodniczki! Przyroda Ci się odwdzięczy!

Oto nasze koniki:

Nyroca klacz ur. 01 VI 16
Kreta klacz ur. 30 II 07
Kazarka klacz ur. 20 V 16
Kalandra klacz ur. 13 III 15
Krzyżówka klacz ur. 01 VI 16
Głowienka klacz ur. 28 III 15
Kszyk wałach ur. 23 V 16
Krakwa klacz ur. 14 III 15
Gąsiorek wałach ur. 30 V 16
Passer wałach ur. 8 V 11
Kulczyk wałach ur. 05 VI 16
Pablo wałach ur. 02 IV 10
Górniczek wałach ur. 10 VI 16
Kulik wałach ur. 24 III 13
Kimba klacz 04 VII 10
Numenius wałach ur. 7 VI 13
Kania klacz ur. 30 V 11
Pandion wałach ur. 09 VII 13
Galina klacz ur. 19 I 07
Gągoł wałach ur. 10 III 15
Galerida klacz ur. 28 VI 13
Kropiatka wałach ur. 15 III 15
Kiara klacz ur. 01 III 10
Nurnik wałach ur. 27 III 15
Gavia klacz ur. 02 V 11
Krogulec wałach ur. 3 IV 15
Nutka klacz ur. 18 I 03

Wpłat można dokonywać na poniższy numer rachunku bankowego:

95 1090 1841 0000 0001 1457 9706

Właściciel rachunku:
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki

Z dopiskiem: Adopcja koników + IMIĘ KONIKA

Dołącz do newslettera OTOP

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl