Wpływ prowadzonej gospodarki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków interioru leśnego w lasach nizinnych Polski | seminarium | 17 października 2018
25 września 2018
Uratujmy prawo wodne Unii Europejskiej!
9 października 2018
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2018 za nami!

Europejskie Dni Ptaków 2018, Częstochowska Grupa OTOP, fot. Jerzy Walaszczyk

Za nami kolejne Europejskie Dni Ptaków.  Od 25 lat w pierwszy weekend października miłośnicy ptaków z całej Europy i Azji Centralnej spotykają się, aby podziwiać spektakl jesiennych ptasich migracji, a przy okazji poznawać ptaki i rozmawiać o potrzebie ich ochrony.

W tegorocznej edycji EuroBirdwatch wzięło udział 41 organizacji partnerskich BirdLife International z 34 krajów. Wraz z wolontariuszami – ornitologami i pasjonatami ptaków, nauczycielami, naukowcami  zorganizowano 956 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 25 tysięcy osób. Zaobserwowali oni wspólnie 5.266.930 ptaków.  Wszystkie dane z organizacji partnerskich były zbierane i opracowywane przez Europejskie Centrum EuroBirdwatch.  W tym roku to zadanie powierzono luksemburskiemu partnerowi BirdLife International – organizacji natur&ëmwelt. Dzięki przesyłaniu przez wszystkich organizatorów wydarzeń tak zwanych szybkich raportów, wstępnemu opracowywaniu ich przez organizacje partnerskie BirdLife i wysyłce do Europejskiego Centrum – wyniki Europejskich Dni Ptaków 2018 zostały ogłoszone już w niedzielę 7 października o godz. 20. Oto one.

TOP 1 – największa liczba wydarzeń

 1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 158
 2. MME/BirdLife Węgry – 140
 3. OTOP/BirdLife Polska – 88

TOP 2 – największa liczba uczestników

 1. MME/BirdLife Węgry – 4945
 2. SVS/BirdLife Szwajcaria – 4172
 3. OTOP/BirdLife Polska – 3731

TOP 3 – największa liczba obserwowanych ptaków

 1. Vogelbescherming Nederland/BirdLife Holandia – 1.343.440
 2. BirdLife Szwecja – 794.172
 3. MME/BirdLife Węgry – 707.315

TOP 4 – najliczniej obserwowane gatunki ptaków

 1. Zięba Fringilla coelebs – 1.148.362
 2. Szpak Sturnus vulgaris – 1.025.318
 3. Bernikla białolica Branta leucopsis – 590.104

W Polsce najliczniej obserwowane gatunki to:

 1. Bogatka Parus major – 29.688
 2. Szpak Sturnus vulgaris – 25.955
 3. Modraszka Cyanistes caeruleus – 21.552

Łącznie w czasie polskiej edycji Europejskich Dni Ptaków 2018 zaobserwowano 276.685 ptaków, co daje nam 7. miejsce w klasyfikacji europejskiej. Dane te mogą ulec niewielkiej zmianie po wpłynięciu i opracowaniu pełnych list obserwacji. Szczegółowe wyniki opublikujemy po 15 października.

Bernikle białolice w rezerwacie Beka, fot. Dariusz Ożarowski

Niektóre ornitologiczne rzadkości

W trakcie EuroBirdwatch 2018 zaobserwowano wiele rzadkich gatunków, takich jak łabędź czarnodzioby Cygnus columbianus i błotniak stepowy Circus macrourus na Białorusi i w Polsce, kaniuk australijski Elanus axillaris i świstunka żółtawa Phylloscopus inornatus w Belgii, pelikan kędzierzawy Pelecanus crispus w Bułgarii lub siewka szara Pluvialis dominica i dzierzba rudogłowa Lanius senator w Finlandii. Jedną z ciekawszych obserwacji było stwierdzenie na Łotwie modraczka zwyczajnego Tarsiger cyanurus – była to druga obserwacja dla tego kraju.
Na Malcie w Ogrodach Buskett  obserwowano 4 bociany czarne Ciconia nigra razem z 1 błotniakiem zbożowym Circus cyaneus i 1 kobczykiem zwyczajnym Falco vespertinus. Kobczyk było obserwowany również w Szwajcarii.
Kluczowe gatunki, takie jak cietrzew kaukaski Lyrurus mlokosiewiczi, orłosęp Gypaetus barbatus, kulczyk królewski Serinus pusillus zaobserwowano w Turcji.

Inne ciekawostki EuroBirdwatch 2018

W południowo-wschodniej Słowenii nad strumieniem Radomlija dzień przed wydarzeniem ornitolodzy zainstalowali fotopułapkę, która zarejestrowała między innymi wydrę i bobra europejskiego.
W Uzbekistanie w lokalnych wydarzeniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Rady Ministrów Republiki Karakałpackiej i Generalny Dyrektor General Motors.  W Luksemburgu i Gibraltarze we wspólnych liczeniach wzięli udział ministrowie środowiska i niektórzy parlamentarzyści.
W Republice Czeskiej i na Białorusi EuroBirwatch 2018 był szeroko obecny w mediach państwowych i lokalnych.
Dla Holandii i Turcji ten rok był jednym z najlepszych w historii EuroBirdwatch.

W Polsce na jednej z wycieczek uczczono minutą ciszy pamięć śp. Antoniego Marczewskiego, zmarłego tragicznie w lipcu 2016 roku. Kilku przewodników zorganizowało odwiedziny w obozach obrączkarskich i podglądanie na żywo pracy obrączkarzy. Najliczniej odwiedzonym wydarzeniem był Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej, organizowany wspólnie z Stowarzyszeniem Drapolicz, Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej oraz Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej.
Niestety, na stawach w Spytkowicach trzeba było wcześniej zakończyć planowane liczenie ze względu na obecność myśliwych.

Należy podkreślić ogromne zaangażowanie nauczycieli przedszkoli i szkół z całej Polski, którzy 5 października zorganizowali liczne spacery, warsztaty, prelekcje a nawet wystawy dla swych podopiecznych, w tym uczniów szkół specjalnych. Wierzymy, że dzięki temu  najmłodsi uczestnicy Europejskich Dni Ptaków pokochają ptaki i przyrodę!

Europejskie Dni Ptaków 2018, fot. Jerzy Walaszczyk

Wiadomości o Europejskich Dniach Ptaków pojawiły się między innymi w TVP Warszawa, Radiu dla Ciebie, Radiu Plus, Jedynce i Czwórce, Radiu Białystok, Gazecie Wyborczej oraz w lokalnych mediach.

Dziękujemy wszystkim organizatorom wydarzeń i ich uczestnikom, jak i osobom samodzielnie liczącym ptaki. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, pasji i wiedzy Europejskie Dni Ptaków 2018 były tak wspaniałą i udaną imprezą. Do zobaczenia na Zimowym Ptakoliczeniu!

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl