Tajemnice Karsiborskiej Kępy | spotkanie w Książnicy Pomorskiej
25 marca 2019
Kanał żeglugowy wzdłuż Bugu? Zdaniem naukowców zabraknie wody.
9 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Spring Alive – znajdź ptaki wiosny!

Bocian w rezerwacie OTOP „Mścichy”, fot. Monika Klimowicz

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią ruszyła kampania Spring Alive!

Czym jest Spring Alive?

Spring Alive to międzynarodowa akcja edukacyjna, koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). W projekcie biorą udział organizacje partnerskie z trzech kontynentów: Europy, Azji Środkowej i Afryki, pod patronatem BirdLife International – światowej federacji towarzystw ochrony ptaków. Spring Alive skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży, a także ich nauczycieli i rodziców. Akcja  ma zachęcić do obserwowania ptasich migracji w swojej okolicy.

Kampania Spring Alive w Polsce trwa od 21 marca do 21 czerwca

Udział w Spring Alive polega na obserwacji corocznych wiosennych przylotów sześciu gatunków ptaków wędrownych: bociana białego, dymówki, żołny, kukułki i jerzyka oraz brzegówki, która dołączyła w tym roku jako szósty gatunek Spring Alive. Zadaniem uczestników jest zaobserwowanie ptaków, należących do wiosennej szóstki Spring Alive i zarejestrowanie swoich obserwacji na stronie projektu www.springalive.net.

Jest to doskonała okazja do tego, by zachęcić dzieci i młodzież do obserwowania przyrody w swojej okolicy oraz do zwrócenia uwagi na zagrożenia i trudności, jakie czekają na ptaki migrujące podczas wędrówek. Dzięki Spring Alive można również włączyć się w proste działania ochronne na rzecz ptaków.

Tematem przewodnim Spring Alive w 2019 są „Ptasie kolizje”

Codziennie obok nas wydarzają się ptasie tragedie. Ptaki, postrzegające świat w nieco odmienny sposób niż ludzie, napotykają na swojej drodze przezroczyste bądź lustrzane powierzchnie – przeszklone ściany budynków, okna, wiaty przystankowe czy ekrany akustyczne. Powierzchnie te stanowią  śmiertelną  barierę – są albo dla ptaków niewidoczne, albo przez „efekt lustra” sprawiają wrażenie  otwartych przestrzeni.  Zderzenia ze szklanymi powierzchniami kończą się bardzo często śmiercią ptaków lub poważnymi zranieniami. Co roku na świecie ginie w ten sposób kilka do kilkunastu miliardów ptaków.

Tymczasem każdy z nas może przyczynić się do poprawienia widoczności szklanych elementów infrastruktury i sprawić, by nie stały się śmiertelnymi, szklanymi pułapkami dla ptaków. Wystarczy zacząć od okien – w naszym domu, mieszkaniu, przedszkolu czy szkole.

Co nas czeka w Spring Alive 2019?

Spring Alive to nie tylko zachęta do obserwowania migrujących ptaków, to także możliwość wzięcia udziału w konkursach i wycieczkach z okazji Dni Ptaków Wędrownych:

  • Międzynarodowy konkurs na krótki film „Bezpieczne schronienia” dla dzieci i młodzieży z Europy i Azji Środkowej, trwający do 21 czerwca 2019 r.
  • Międzynarodowe krótkie konkursy na Facebooku Spring Alive – na najlepszy slogan reklamowy Spring Alive 2019, 5-dniowy qui oraz konkurs „Moje bezpieczne okno” – na okno najciekawiej i najskuteczniej zabezpieczone przed ptasimi kolizjami.
  • Wycieczki z okazji Światowych Dni Ptaków Wędrownych – chcemy zachęcić wolontariuszy z różnych regionów Polski do zorganizowania lokalnych wycieczek, na których wspólnie będziemy obserwować ptaki. Zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim będziemy rozmawiać nie tylko o ptasich migracjach, ale także o problemie ptasich kolizji ze szklanymi elementami infrastruktury. Światowe Dni Ptaków Wędrownych w tym roku odbędą się 11-12 maja (szkoły mogą zorganizować obchody już 10 maja).
  • Całoroczny konkurs „Przystanek bezpieczny dla ptaków”, w którym mogą wziąć udział klasy, grupy przedszkolne i szkolne koła zainteresowań (przyrodnicze, biologiczne). Konkurs będzie oparty na metodzie projektu – od przeprowadzenia badań wstępnych, monitoringu, ustalenia metod zabezpieczenia, nawiązania współpracy z administratorem (właścicielem), zaprojektowania właściwego zabezpieczenia i wykonania go oraz monitorowania jego efektów – dla wybranej szklanej wiaty przystankowej, znajdującej się w okolicy szkoły lub przedszkola.
  • Zdobycie certyfikatu „Szkoła widoczna dla ptaków” lub „Przedszkole widoczne dla ptaków”.

Włącz się i Ty!

Z całego serca zachęcamy do:

  • Prowadzenia obserwacji ptaków w swojej okolicy i dodawania ich do mapy postępów wiosny na stronie projektu;
  • Śledzenia aktualności oraz kalendarza wydarzeń na stronie Spring Alive oraz do organizowania i zaznaczania w nim swoich wydarzeń, którymi chcieliby Państwo zainteresować innych;
  • Realizacji własnych pomysłów osnutych wokół tematu „Ptasie kolizje”, obserwacji terenowych, organizacji lokalnych obchodów Światowych Dni Ptaków Wędrownych, prostych działań ochronnych;
  • Korzystania z materiałów w dziale „Dla nauczyciela” (w tym zbiorczych formularzy obserwacji, scenariuszy lekcji, kolorowanek, prezentacji), pomocnych w przygotowaniu zajęć w przedszkolach i szkołach.

Gdzie znaleźć informacje?

Zapraszamy do śledzenia fanpage’a Spring Alive i OTOP na Facebooku oraz strony projektu www.springalive.net.  W dziale „Konkursy” będą pojawiać się szczegóły wszystkich konkursów.

Więcej informacji: Monika Klimowicz, monika.klimowicz@otop.org.pl, tel. 22 761 82 05, wew. 903

Partnerem międzynarodowej akcji Spring Alive jest HeidelbergCement Group

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl