Zostań obserwatorem już dzisiaj! | Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych

Zagrożenie dla Wisły staje się faktem | Zaproszenie na konferencję prasową
11 marca 2021
Kryzys klimatyczny zagraża polskiemu rolnictwu: czas stworzyć Pakt społeczny i wspólnie decydować o przyszłości polityki rolnej
18 marca 2021
Pokaż wszystkie
Zostań obserwatorem już dzisiaj! | Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych

późnowiosenna kontrola MPPL, fot. Fatima Hayatli

Przed nami już 22. sezon liczeń w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych (MPPL). Jest to największy wolontariacki i długofalowy program monitorujący ptaki w naszym kraju. Jego celem jest uzyskanie corocznych wskaźników liczebności ok. 100 najpowszechniej występujących w Polsce gatunków ptaków. Program stanowi część Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Efekty pracy setek wolontariuszy, bez których MPPL nie miałby szans zapisać się na stałe w ptasiarskim świecie, możecie zobaczyć w wielu publikacjach, w tym Biuletynach Monitoringu Przyrody czy Czerwonej liście ptaków Polski.

Jeśli:

  • potrafisz rozpoznawać ptaki oraz ich głosy,
  • wyjazdy w teren to dla Ciebie przyjemność,
  • chcesz przyczynić się do poszerzania wiedzy na temat ptaków w Polsce
  • i zasilić grono wolontariuszy MPPL,

to już dzisiaj wybierz swoją powierzchnię badawczą i zgłoś się do projektu Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ. 

W trakcie prac terenowych stosowane są proste i relatywnie szybkie metody liczeń ptaków, nie stanowiące dla obserwatorów dużego obciążenia czasowego. W trakcie sezonu, należy wykonać 2 kontrole w celu policzenia ptaków oraz jedną w celu określenia siedliska i wytyczenia transektu (o ile wcześniej nie wykonywano liczeń na danym kwadracie).

Pierwsze liczenie ptaków należy wykonać wczesną wiosną, pomiędzy 10 kwietnia a 15 maja. Drugie liczenie powinno mieć miejsce co najmniej 4 tygodnie później, w przedziale czasowym pomiędzy 15 maja a 30 czerwca. Prace terenowe wykonujemy wczesnym rankiem, pomiędzy 04:00 a 09:00.

Ostatnim etapem, jest przekazanie danych przez Portal Obserwatora Monitoringu Ptaków Polski do dnia 31 lipca.

Metodykę i pełny opis projektu znajdziesz TUTAJ 

Dołącz do MPPL-owców już teraz!

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl