Dla przyrody i lokalnej społeczności – otworzyliśmy zakład produkcji pelletu

21 czerwca 2013 roku, w obecności przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i lokalnych samorządowców nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu produkcji pelletu, wybudowanego przez OTOP w Trzciannem (woj. podlaskie).

logo-otopelletZakład został wybudowany w ramach projektu OTOP „LIFE+ Zarządzanie siedliskiem wodniczki Acrocephalus paludicola poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowywania biomasy”. Wcześniej poważnym problemem związanym z zabiegami ochronnymi były duże ilości uzyskiwanej biomasy (głównie trzciny) – materiału o niskiej wartości dla rolnictwa. W zleconym przez OTOP studium wykonalności analizowano trzy alternatywne rozwiązania: produkcję biogazu, kompostowanie oraz wykorzystanie biomasy jako paliwa (poprzez spalanie bezpośrednie lub w formie pelletu). Po uwzględnieniu uwarunkowań ekologicznych i ekonomicznych produkcja pelletu okazała się najlepszym pomysłem.

Zakład OTOPellet

Jesteśmy producentem pelletu z biomasy pochodzącej z Doliny Biebrzy, z łąk koszonych w celu ochrony przyrody, w tym wielu gatunków ptaków. Do produkcji używane są wysokoenergetyczne gatunki roślin – trzcina, turzyce, manna i trawy.

Z biomasy powstaje pellet o bardzo dobrych właściwościach energetycznych, przeznaczony do wszelkiego rodzaju pieców na paliwo stałe – zarówno tych automatycznych z podajnikiem, jak i obslugiwanych ręcznie.

Oferujemy sprzedaż pelletu

clipboard01pellet_macro2

Jesteśmy zainteresowani stałą współpracą z dostawcami siana i słomy:

Skupujemy każdą ilość siana pochodzącego z Doliny Biebrzy, będącego rezultatem prac na terenie parku narodowego, prowadzonych w celu ochrony przyrody. Przyjmujemy również biomasę pochodzącą z poprzednich sezonów. Posiadamy własny sprzęt: ciągniki rolnicze, belarki, przyczepy. Jeżeli istnieje taka potrzeba, możemy dojechać na miejsce, zbelować i zabrać suche siano, bądź słomę bezpośrednio z pola od rolnika.

Zapraszamy do współpracy!


Kontakt:

Kierownik zakładu: Łukasz Mucha
tel. +48 500 240 178, (85) 738 50 37
lukasz.mucha@otop.org.pl

ul. 3 Maja 2C
19-104 Trzcianne (woj. podlaskie)

Wyniki badania próbek naszego pelletu przeprowadzonego w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla

Wykonane w ramach projektu „Wodniczka i biomasa”, LIFE09 NAT/PL/000260

logo-partnerzy-otopellet

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl