Polska pozwana przez KE za niepełną ochronę ptaków
23 lutego 2011
Wzloty i upadki rzadkich ptaków
7 marca 2011
Pokaż wszystkie
„Oddajcie parki narodowi” – politycy SLD przeciw, a nawet za

Projekt obywatelski – spotkanie zwolenników i sceptyków

2 marca 2011 r. odbyło się pierwsze robocze posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych Mazur i Puszczy Białowieskiej, obawiający się strat i ograniczeń wynikających z powołania czy powiększenia parku narodowego. Zmianę ustawy wspierali z kolei przedstawiciele Państwowej Rady Ochrony Przyrody i przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu, w tym OTOP. Zwrócili oni uwagę m.in. na niezgodność aktualnych przepisów z Konstytucją RP, gdyż „weto” samorządów w sprawie parków narodowych ingeruje w kompetencje rządu i uniemożliwia mu realizację polityki ekologicznej państwa i zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego (art. 146 Konstytucji RP). Przedstawili także przykłady korzyści z istnienia parku narodowego dla lokalnych społeczności i samorządów.

SLD zmienia zdanie?

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich było wystąpienie posła Grzegorza Pisalskiego z SLD, który, pomimo wcześniejszych publicznych deklaracji klubu o poparciu obywatelskiego projektu, stwierdził, że klub SLD nie poprze poprawek do ustawy o ochronie przyrody. Można zgadywać, że za tą zmianą zdania stało lobby samorządowe, szczególnie z regionu Puszczy Białowieskiej. Wskutek takiego obrotu sytuacji, przewodniczący komisji poseł Arkadiusz Litwiński zwrócił się do wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego  z wnioskiem o opracowanie założeń do rządowego pakietu ochronnego dla gmin „parkowych” i zawiesił prace komisji na 2 miesiące.

Przyciskane przez dziennikarzy i internautów, SLD tłumaczyło się na Facebooku: „Klub SLD nie podjął decyzji w sprawie projektu. (…) Poseł Grzegorz Pisalski wyraził swój osobisty pogląd podczas posiedzenia komisji sejmowej. Stanowisko klubu może być odmienne (…)”. Wkrótce jednak ugrupowanie przypomniało sobie własne wcześniejsze zapewnienia i dodało: „SLD bez zmian jest za projektem w sprawie Parków Narodowych. (…) od dawna jest po stronie zielonej polityki. Naszymi dotychczasowymi działaniami zawsze udowadnialiśmy, że sprawy ekologii i ruchów ekologicznych są dla nas bardzo ważne. W związku z tym będziemy za projektem obywatelskim dotyczącym Parków Narodowych. Ostateczne stanowisko SLD jest po myśli środowisk ekologów i osób dbających o środowisko naturalne.”

Ochrona przyrody jest ważna

Zachęcamy do przypominania politykom, że za poparcie i lekceważenie głosu ćwierć miliona Polaków wystawimy im adekwatną ocenę w jesiennych wyborach parlamentarnych. – apeluje Małgorzata Górska – rzecznik ds. polityki ochrony przyrody, OTOP. – Najwyższy czas, żeby posłowie zaczęli traktować ochronę przyrody jako istotną dziedzinę polityki państwa wpływającą na jakość życia Polaków.

Obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody, który poparło ponad ćwierć miliona Polaków, ma na celu przywrócenie rządowi realnej możliwości do decydowania o utworzeniu czy zmianie granic parku narodowego poprzez zastąpienia obecnego prawa „weto” samorządów szerokimi konsultacjami w sprawie parków narodowych. Od 10 lat nie powstał przez to żaden park narodowy. W kolejce czekają: powołanie Mazurskiego, Turnickiego, Jurajskiego i powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl