Wybory Europejskie - OTOP

Najnowsza, analiza wykonana przez pięć wiodących organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, środowiska i klimatu ujawnia, że jedynie niewielka grupa spośród posłanek i posłów Parlamentu Europejskiego w kadencji 2019-2024 głosowała za zmianami na rzecz ochrony klimatu, przyrody i jakości powietrza w Unii Europejskiej. Większość opóźniała prośrodowiskowe zmiany lub wręcz je blokowała, dewastując starania mające na celu polepszenie warunków środowiskowych w UE i nie podejmując wyzwania związanego z kryzysem klimatycznym i środowiskowym, przed którym stoi Europa.


Potencjalne korzyści dla obywatelek i obywateli wynikające ze sprawiedliwej społecznie transformacji w kierunku neutralnej klimatycznie, przyjaznej naturze i zeroemisyjnej Unii Europejskiej j są ogromne. W ciągu ostatnich pięciu lat Parlament Europejski miał władzę i możliwość podjęcia odważnych działań, aby poprowadzić Unię Europejską tą drogą.

Aby wesprzeć ten proces, BirdLife Europe, Climate Action Network Europe, European Environmental Bureau, Transport & Environment i WWF European Policy Office przeanalizowały wyniki głosowania w Parlamencie Europejskim z ostatnich pięciu lat, aby zapewnić obywatelom interaktywne narzędzie przedstawiające oceny wszystkich krajowych partie politycznych i europejskich grup parlamentarnych na podstawie ich wyników głosowania.

Tabela wyników Parlamentu Europejskiego

Tabela wyników Parlamentu Europejskiego analizuje indywidualne zachowania każdej posłanki i  posła do PE podczas kadencji 2019-2024 i porównuje je z zaleceniami pięciu europejskich organizacji przyrodniczych. Opisuje to miarę zaangażowania każdego europosła i europosłanki w zrównoważony rozwój środowiska. Maksymalnym możliwym do uzyskania wynikiem jest 100 punktów. Wyniki są agregowane w tabeli wyników dla grup politycznych i partii krajowych reprezentowanych w Parlamencie Europejskim.

Punktacja ocenia głosowania w ramach prac nad  30 dokumentami, obejmującymi kluczowe przepisy dotyczące klimatu, energii i środowiska, 12 dokumentami koncentrującymi się na neutralnej dla klimatu i sprawiedliwej społecznie transformacji, 8 na Unii Europejskiej przyjaznej dla środowiska, a 10 na gospodarce o obiegu zamkniętym i osiągnięciu zerowego poziomu zanieczyszczeń.

Główne wyniki

Na poziomie grup europejskich poszczególnych posłów i posłanki popierające działania prośrodowiskowe (tzw. reformatorzy) można znaleźć w całym spektrum politycznym, z wyjątkiem skrajnej prawicy. Poniższe główne wyniki są oparte na danych zagregowanych, a pełny podział każdej grupy, partii i głosów można znaleźć w tabeli wyników Parlamentu Europejskiego.

 

 

Oto, co mówią dyrektorki i dyrektorzy pięciu organizacji pozarządowych, które stworzyły tabelę wyników głosowań w Parlamencie Europejskim.

Ariel Bruner, dyrektor BirdLife Europe:

„Natura upada, a jeśli pozwolimy jej upaść, pójdziemy na dno razem z nią. Europa udowodniła, że potrafi przywrócić gatunki znajdujące się na krawędzi wyginięcia, oczyścić rzeki i chronić cenne siedliska. Badania opinii publicznej konsekwentnie pokazują, że Europejczycy dbają o przyrodę i chcą jej odbudowy, a także walki z kryzysem klimatycznym, ale to, czy tak się stanie, zależy od ludzi, których wybiorą do reprezentowania ich w Parlamencie Europejskim.” 

Chiara Martinelli, dyrektor Climate Action Network Europe:

„Nadszedł czas, aby obywatele Europy obudzili się na realną możliwość  głosowania na partie, które zapewnią nam przedstawicieli chroniących klimat, czego tak bardzo potrzebujemy. Wrażliwe na zmiany klimatu regiony w Europie i na całym świecie potrzebują i oczekują dalszych działań – a jedyną drogą naprzód jest wolna od paliw kopalnych, sprawiedliwa społecznie i neutralna dla klimatu Unia Europejska.”

Faustine Bas-Defossez, dyrektor ds. przyrody, zdrowia i środowiska w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska:

„Obywatele w całej Europie mają decydującą szansę w nadchodzących wyborach do UE, aby pokierować naszym kontynentem w kierunku przyszłości, która priorytetowo traktuje zdrowie, jest wolna od toksyn i stawia czoła pilnemu wyzwaniu, jakim jest kryzys zanieczyszczenia, przed którym stoimy. Przedstawione przez z nas narzędzie pomoże dowiedzieć się, które partie polityczne popierają ochronę środowiska i priorytetowo traktują dobro zarówno ludzi, jak i planety. Ważne jest, abyśmy wybrali przedstawicieli zaangażowanych w odważne działania na rzecz czystszej, zdrowszej Europy dla wszystkich”.

William Todts, dyrektor wykonawczy Transport i Środowisko: 

„Unia Europejska jest siłą napędową działań na rzecz ochrony klimatu. Od ekologicznych samochodów po podatki od emisji dwutlenku węgla dla samolotów i statków, UE zrobiła to, czego rządy krajowe nie mogły lub nie chciały zrobić. W wielu krajach europejskich bez UE ochrona środowiska byłaby bardzo ograniczona. Wyniki głosowania pokazują, że niektóre partie były mniej dalekowzroczne, głosując za utrzymaniem przy życiu brudnego i zanieczyszczającego transportu i energii. Czerwcowe wybory zadecydują o tym, kto będzie rządził w Europie do 2029 roku. Dalszy postęp nie jest wcale pewny.”

Ester Asin, dyrektor w Biurze Polityki Europejskiej WWF: 

„Na drodze UE do niezależności energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęliśmy stały postęp: w 2022 r. 23% naszej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, ale prawie 60% z tego pochodziło z biomasy. W Parlamencie Europejskim wciąż jest zbyt wielu  dewastatorów przyrody, którzy nadal wierzą w propagandę lobbystów przemysłu bioenergetycznego, że spalanie drzew i upraw zmniejszy emisje. Absurdalna polityka bioenergetyczna UE musi zostać zmieniona. Patrząc w przyszłość, potrzebujemy liderów, którzy dążą do zbudowania przystępnej cenowo, czystej i prawdziwie odnawialnej przyszłości energetycznej. Jest to jedyny sposób na ochronę Europejczyków przed poważnymi skutkami zmian klimatycznych i kryzysu bioróżnorodności.”

 

 

Wpłacam