ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2426 stycznia 2020

Zapraszamy na kolejną, 16. edycję Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

Zachęcamy osoby, które znają się na ptakach do podzielenia się swoją wiedzą i zorganizowania własnych spacerów w sobotę lub niedzielę. Nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mogą wziąć udział w akcji także w piątek, 24 stycznia 2020.

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo intensywny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

Jak wziąć udział w akcji?

Indywidualnie

W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (karta zostanie udostępniona od 22 stycznia) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Karty wypełniamy do 2 lutego.

Na wycieczce z przewodnikiem OTOP

Zajrzyj na stronę z listą wycieczek Zimowego Ptakoliczenia 2020 i wybierz wydarzenie, które odbywa się najbliżej Ciebie. Zapoznaj się z warunkami udziału (opis trasy, stopień jej trudności, wyposażenie do zabrania ze sobą, potwierdzenie obecności u przewodnika) i ruszaj z nami obserwować i liczyć ptaki!

Uwaga, Przewodnicy! Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało).

Wyślij dziecko na ptasią wyprawę

Wielu współpracujących z OTOP nauczycieli organizuje spacery dla grup szkolnych i przedszkolnych w piątek, 24 stycznia. Dowiedz się w szkole / przedszkolu Twojego dziecka, czy planowany jest spacer z okazji Zimowego Ptakoliczenia. Jeśli nie – namów nauczycieli na zorganizowanie ptasiej wyprawy!

UWAGA! Wszystkie wydarzenia Zimowego Ptakoliczenia są bezpłatne! (wyjątkiem są bilety wstępu np. do zabytkowych parków)

Masz pytanie? Zadaj je nam mailowo lub zapytaj nas na Facebooku

Jest oczywiste, że wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

 

 

Dołącz do newslettera OTOP

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl