Zimowe Ptakoliczenie - OTOP
ZIMOWE PTAKOLICZENIE  – 26–28 stycznia 2024

Jak co roku zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników ptaków na Zimowe Ptakoliczenie! Nie interesowałeś się do tej pory ptakami? Nic nie szkodzi! Weź udział w jednym ze zorganizowanych wydarzeń, posłuchaj naszych Wolontariuszek i Wolontariuszy, którzy swoją pasją potrafią zarażać! Poznaj niezwykły i fascynujący świat ptaków. Zobacz, co ptaki robią zimą, może Twoje serce zabije mocniej na widok któregoś z niezwykłych gatunków krajowej awifauny!

Spacery, wycieczki, prelekcje, a to wszystko już w ostatni weekend stycznia w dniach 26-28 stycznia 2024! Żeby nie przegapić żadnego wydarzenia, najlepiej zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu. Listę wszystkich wydarzeń zrobimy za Ciebie i będziemy ją aktualizować na bieżąco. Nic tylko wybierać! Znajdziecie ją TUTAJ — wystarczy wejść i wybrać to najbardziej interesujące. 

Jeśli chcesz zorganizować własne wydarzenie – dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów, klasy czy grupy szkolnej – zgłoś je koniecznie poprzez formularz => KLIK

Możesz także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie – przy karmniku, przez okno, w parku, w ogrodzie, na ulicach Twojej miejscowości. Takiego liczenia nie musisz zgłaszać wcześniej, wystarczy, że podasz nam wyniki.

Po wydarzeniu lub liczeniu indywidualnym koniecznie wypełnij Elektroniczną Kartę Obserwacji. Będzie ona dostępna na naszej stronie od 25 stycznia 2024.

Zapraszamy na naszą stronę i do naszych mediów społecznościowych (Facebook, Instagram), gdzie będziemy na bieżąco informować o organizowanych wydarzeniach!

 

Ptakiem Zimy 2024 został WRÓBEL!

W tym roku za patrona Zimowego ptakoliczenia obraliśmy wróbla.

Chcemy zwrócić uwagę na pospolite i dobrze znane gatunki w naszym otoczeniu. Wróbel jest gatunkiem osiadłym i mocno związanym z człowiekiem. Dlatego też nasz zmieniający się świat — termomodernizacje budynków, inny sposób użytkowania przestrzeni, zmiany w rolnictwie sprawiają, że długoterminowy, ogólny trend liczebności gatunku umiarkowanie spada.
Nie zmienia to faktu, że nadal jest jednym z najliczniej występujących ptaków w Polsce, ale warto zwrócić uwagę na jego sytuację wcześniej, zanim jego liczebność będzie stanowić powód do wszczynania alarmu.

Jeżeli masz ochotę przeczytać dłuższy artykuł na temat wróbla, zapraszamy do zakładki Ptak zimy.

 

Zapraszamy na webinar!

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele osób chciałoby zorganizować wydarzenie dla grupy znajomych albo szerszego grona, ale ma wątpliwości czy da sobie radę. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować webinar, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości co do organizacji spaceru, czy też formalności, których należałoby dopełnić.

Na webinar zapraszamy we wtorek 16 stycznia 2024 o godzinie 18.00. Link do rejestracji jest TUTAJ

O czym będziemy rozmawiać?

Poruszymy wszystkie zawiłości formalności, których należy dopełnić podczas organizacji własnego wydarzenia. Odpowiemy na pytanie, po co zbieramy niektóre dane. Jak nie pogubić się w wypełnianiu Elektronicznej Karty Obserwacji. Po co tworzymy ankietę i listę obecności. Dodatkowo omówimy organizację wydarzenia z praktycznego punktu widzenia. Na co zwrócić uwagę podczas spaceru? Jak odpowiadać na zaskakujące pytania? Podzielimy się perspektywą osoby prowadzącej spacery!

Ponadto pozostawimy trochę czasu na pytania i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Do udziału serdecznie zapraszamy też starych wyjadaczy! Możecie podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. A może macie jakieś pytania, na które chcielibyście uzyskać odpowiedź?

 

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl