Szpak Fot. Cezary Korkosz

W drugi weekend maja odbyły się Światowe Dni Ptaków Wędrownych. Pomimo wspólnego terminu z Rajdem Ptasiarzy, nadal znaleźli się chętni na zorganizowanie wydarzeń czy też samodzielne wybranie się na spacer.
Aura sprzyjała! Słoneczny weekend oraz całkiem przyjemne temperatury aż zachęcały żeby wybrać się na spacer i policzyć ptaki. Wiosna ma tą olbrzymią zaletę, że ptaki same przypominają o swojej obecności najrozmaitszymi trelami czy piosenkami.

Fot. Ania Paszkowska

Kilka słów o samych spacerach

Wolontariusze i wolontariuszki zgłosili w tym roku 18 spacerów w różnych regionach Polski. Część osób wybrała się na liczenia indywidualne. Wiele osób zgłaszało chęć wyjścia z wycieczką do lasu. Niektórzy wybrali się na spacer do parku. Łąki, pola, okoliczne zbiorniki i oczka wodne także były celem spacerów. Nie zabrakło informacji również od działkowiczów. W sumie ptaki liczyło 190 osób.

 

A czy ptaki dały się policzyć?

Tak! Łącznie zaobserwowano 5160 osobników ze 148 gatunków.

Najczęściej widywano szpaki (435 osobników), gołębie miejskie (257 osobników) oraz śmieszki (256 osobników). Pierwsza dwudziestka najczęściej obserwowanych gatunków znajduje się poniżej.

Pierwsza 20 Światowych Dni Ptaków Wędrownych 2023

Rudzika – tegorocznego bohatera ŚDPW – udało się zaobserwować 35 razy. W sumie dało mu to 38 miejsce w ogólnym rankingu. Z nieco rzadszych gatunków, czy też trudniejszych do zaobserwowania, udało się spotkać gęsiówki egipskie (2), rybitwę białoskrzydłą (1), wodnika (1) czy też uszatkę (1).

Fot. Ania Paszkowska

Światowe Dni Ptaków Wędrownych 2023 mamy już za sobą. Wszystkich zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w następnej edycji za rok.
Niecierpliwych zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych i wypatrywania innych interesujących wydarzeń!

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl