Zakończyliśmy 14. edycję Zimowego Ptakoliczenia! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy zorganizowali wycieczki i liczyli ptaki samodzielnie. Pogoda w tym roku nie rozpieszczała nas, większa część kraju była zasnuta chmurami, gdzieniegdzie padał deszcz lub śnieg, a mgła utrudniała widoczność. Prawdopodobnie w niesprzyjającej pogodzie należy upatrywać znacznego spadku – względem 2017 roku – liczby obserwowanych ptaków. Mimo wszystko wspólne liczenie udało się!

Na pierwszym miejscu wśród zimujących ptaków po raz dziewiąty gości krzyżówka. Wygląda na to, że rozgościła się tam na dobre i nie zamierza ustąpić.
Drugie miejsce wróbla – to spore zaskoczenie i wielka radość dla wszystkich miłośników tego ptaka. Awans z czwartego miejsca w 2017 roku może dawać nadzieję, że populacja wróbli przestała wskazywać tendencję spadkową i powoli powiększa się.
Na trzecim miejscu uplasował się dostojny gawron.

Najbardziej egzotycznym gatunkiem była rozella białolica, zaobserwowana w Kłodzku, która była prawdopodobnie uciekinierem z hodowli. Być może zbiegami były też dwie kazarki egipskie, wypatrzone w Szczecinku. Dość niezwykłymi obserwacjami były: bąk w Rzeszowie, dwa świergotki łąkowe w dolinie Obry i świergotek nadmorski w Ustce, kormoran mały w Bydgoszczy, pliszka siwa na terenie wrocławskiego ZOO i trzy pliszki górskie w Bielsku-Białej oraz aż sześć czarnowronów w Policach. Obok ZOO w Zamościu jak co roku był obserwowany bocian biały, prawdopodobnie stały rezydent w tym miejscu. W jednej z kart obserwacji w rubryce Inne pojawiły się także trzy wiewiórki, którym widocznie zamarzyło się bycie ptakami.

Trochę statystyk.
Zgłoszono 192 wycieczki w całej Polsce.
Otrzymaliśmy 382 Elektroniczne Karty Obserwacji.
Zaobserwowano łącznie 72.925 ptaków, należących do 123 gatunków plus jedna prawdopodobna krzyżówka międzygatunkowa (mewa srebrzysta x mewa blada).

Poniżej prezentujemy pełne zestawienie gatunków i liczebności Zimowego Ptakoliczenia 2018.

 

 

Wyniki poprzednich edycji:

Wyniki 2017

Wyniki 2016

Wyniki 2015

Wyniki 2014

Wyniki 2013

Wyniki 2012

Wyniki 2011

Wyniki 2010

Wyniki 2009

Wyniki 2008


Poniżej prezentujemy zestawienie 20 najliczniej obserwowanych gatunków podczas kolejnych edycji Zimowego Ptakoliczenia.

wyniki_zimowych_liczen_do_20171

 

Dołącz do newslettera OTOP

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl