Kurs “ABC rozpoznawania ptaków” - OTOP

Fot. Dorota Liese-Romanowska

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z radością ogłasza nabór na kurs rozpoznawania ptaków dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ptakami!

To pierwszy taki kurs, który łączy w sobie zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jest zaplanowany tak, aby uczestnicy kursu zasmakowali w ptasim hobby i nauczyli się rozpoznawać 48 najczęściej spotykanych gatunków ptaków w Polsce — od niepozornego gołębia miejskiego po majestatycznego bielika, od masywnego łabędzia niemego po malutkiego mysikrólika. Dodatkowo będzie można poznać głosy wydawane przez każdy z omawianych gatunków.

Pod opieką doświadczonych ornitologów OTOP, w kameralnej grupie 25 osób — kurs jest unikalną przygodą dla tych, którzy chcą poznać ptaki oraz dla entuzjastów przyrody otwartych na nowe hobby, nową porcję wiedzy, wrażenia i towarzystwo.

Nasz kurs — to:

 • Spotkania ze znakomitymi ekspertami.
 • 7 teoretycznych zajęć online z możliwością powtórnego przeglądu nagrań.

Pierwsza lekcja odbędzie się 30 kwietnia o 19:00 na platformie Zoom. Następne będą się odbywały co tydzień, we wtorki, o 19:00. Zajęcia trwają ok. 2 godzin.

 • 2 dłuższe praktyczne zajęcia w terenie w Warszawie i okolicach (opcjonalnie dla chętnych).

Nieodłączną częścią nauki rozpoznawania ptaków jest praktyka w terenie. Nasi edukatorzy pokażą, jak wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach teoretycznych.

 • Krótsze wyjścia w teren, organizowane specjalnie dla naszych uczniów.

Dla chętnych uczestników kursu zorganizujemy krótsze spacery w teren w pobliżu miejsc ich zamieszkania. W ten sposób osoby spoza Warszawy również będą mogły wziąć udział w zajęciach praktycznych.

 • Newsletter z dodatkowymi materiałami i ciekawostkami po każdych zajęciach teoretycznych.

Uczestnicy kursu będą regularnie otrzymywali newsletter ze specjalnie dobranymi materiałami, przydatnymi źródłami internetowymi i aktualnościami o ptakach, w celu utrwalenia i poszerzenia wiadomości z zajęć.

 • W trakcie zajęć teoretycznych — interaktywne quizy i testy wiedzy, które pomogą zapamiętać materiał.

Praktyka to dewiza naszego kursu. Nawet lekcje teoretyczne zawierają w sobie interaktywny praktyczny komponent, pozwalający skutecznie ćwiczyć umiejętność identyfikacji ptaków.

 • Możliwość kontaktu z wykładowcami i innymi uczniami w ramach stworzonej na potrzeby kursu grupy online.

Obserwacje ptaków (birdwatching) to nie tylko hobby, ale także społeczność ludzi o podobnych zainteresowaniach. W ramach konwersacji online będzie można zadawać pytania dotyczące ptaków i przyrody, otrzymać pomoc w identyfikacji gatunku lub umówić się na wyjście w teren.

 • Materiały kursu (prezentacje z zajęć i inne) dostępne także dla po ukończeniu kursu, pozwolą w dowolnym momencie na odświeżenie wiedzy.
 • Test na zakończenie kursu — daje możliwość sprawdzenia wiedzy i otrzymania certyfikatu!

Fot. Anastasiya Krasikava

Harmonogram

Start kursu – 30 kwietnia 2024.

Zakończenie – 11 czerwca 2024

Szczegółowy rozkład zajęć znajdziesz poniżej.

 

Dla kogo jest ten kurs?

 • Dla osób, które chcą się nauczyć rozpoznawać ptaki, ale nie wiedzą, od czego i jak zacząć;
 • Dla tych, którzy już trochę znają się na ptakach, ale chcą usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę;
 • Dla miłośników przyrody, którzy chcą otworzyć się na niesamowity świat ptaków;
 • Dla każdego, kto dzięki nowym zainteresowaniom chce więcej czasu spędzać aktywnie w kontakcie z przyrodą.

 

Koszt udziału w kursie:

 • Zajęcia teoretyczne + 2 zajęcia praktyczne: 1200 zł — cena podstawowa, 900 zł — cena dla członków OTOP.
 • Tylko zajęcia teoretyczne: 1050 zł — cena podstawowa, 800 zł — cena dla członków OTOP.

Opłaty za kurs zostaną przeznaczone na realizację celów statutowych OTOP — ochronę dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Wybierając naukę z nami, wspierasz ptaki i masz gwarancję udziału w profesjonalnie przygotowanych zajęciach, przez  doświadczonych praktyków tematu.

 

Prowadzący

Kurs poprowadzą eksperci — edukatorzy i ornitolodzy. Poznaj prowadzących zajęcia:

 • Aleksandra Gawrońska — absolwentka leśnictwa, obecnie studentka studiów magisterskich z ochrony przyrody i edukacji przyrodniczo-leśnej. Młoda liderka BirdLife International i jedna z dwójki koordynatorów Młodzieżowej Grupy OTOP. Jej dziedziny zainteresowania to awifauna krajobrazu rolniczego oraz wpływ zmian klimatu na ptaki. Lubi dzielić się przyrodniczą wiedzą i spędzać czas wolny w terenie.
 • Aleksandra Janiszewska — absolwentka WBiOŚ w Łodzi, ukończyła kierunek ochrona środowiska. Obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UŁ, specjalista ds. Edukacji w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym oraz liderka Łódzkiej Grupy Lokalnej OTOP. Ptaki obserwuje praktycznie całe życie (pierwszy żywy bekas był jej podsunięty pod nos w wieku trzech miesięcy). Jej ulubiona odpowiedź na pytania dotyczące przyrody brzmi: “To zależy”.
 • Marcin Łaguna — magister leśnictwa, ptasiarz od dziecka, wieloletni prezes Sekcji Ornitologicznej KL UPP, młody lider Birdlife International, jeden z dwójki prowadzących Młodzieżową Grupę OTOP. Dziedziny zainteresowania to głównie ptasie głosy, nocna migracja, ptaki terenów otwartych i miejskich.
 • Krzysztof Tabernacki — ornitolog, obrączkarz i edukator przyrodniczy. Bierze udział w licznych programach monitoringowych m.in. Monitoring Lęgowych Ptaków Polski (MPPL), Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych (MZPW), Monitoring Pospolitych Ptaków Miast (MPPM), Monitoring Ptaków Wybrzeża i Rzek (MPWR) monitoringu przyrodniczego ptaków lęgowych, zimujących i migrujących, realizowanego jako projekt LIFE09NAT/PL/000264. Wieloletni wolontariusz OTOP, regularnie prowadzi spacery w organizowanych przez OTOP akcjach edukacyjnych w ramach Zimowego Ptakoliczenia czy Europejskich Dni Ptaków.

Fot. Anastasiya Krasikava

 

Jak zapisać się na kurs?

Kurs jest dla osób, które ukończyły 16 lat.

Prosimy wypełnić formularz zgłoszenia

Po wypełnieniu formularza na podany w nim adres poczty elektronicznej prześlemy informację mailową z instrukcją dokonania opłaty.

Uwaga: zapisy na kurs są otwarte do 23.04, a ilość miejsc w grupie jest ograniczona do 25 osób.

 

Masz pytania? Prześlij je na adres: birding@otop.org.pl

 

Harmonogram zajęć:

30.04.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #1 (online)

07.05.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #2 (online)

14.05.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #3 (online)

21.05.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #4 (online)

25 lub 26.05.2024, 10:00 – zajęcia praktyczne #1 (w terenie, Warszawa lub okolice)

28.05.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #5 (online)

04.06.2024, 19:00 – zajęcia teoretyczne #6 (online)

08 lub 09.06.2024, 10:00 – zajęcia praktyczne #2 (w terenie, Warszawa lub okolice)

11.06.2024, 19:00 – test finalny (online)

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl