Przywracanie terenów podmokłych - OTOP

Fot. Tomasz Wilk

Rozwiązania oparte na przyrodzie w przywracaniu otwartych terenów podmokłych dla wsparcia różnorodności biologicznej, poprawy jakości wody i łagodzenia skutków zmian klimatu

Projekt „Rozwiązania oparte na przyrodzie w przywracaniu otwartych terenów podmokłych dla wsparcia różnorodności biologicznej, poprawy jakości wody i łagodzenia skutków zmian klimatu” ma na celu wymianę doświadczeń w zakresie ochrony i odtwarzania otwartych terenów podmokłych (w tym torfowisk) pomiędzy partnerami z trzech krajów – Polski, Finlandii i Ukrainy.

Dzięki pozyskanym funduszom szeroko promowane będą zasady odtwarzania zdegradowanych torfowisk z wykorzystaniem wydanego przez OTOP poradnika „Hands-on Manual on re-wetting”. Zorganizowana zostanie wizyta studyjna dla partnerów projektu, jak również planistów i planistek z Ukrainy, do miejsc w Polsce, w których OTOP zajmuje się ochroną i odtwarzaniem torfowisk (Krowie Bagno, Biebrzańskie rezerwaty OTOP). W Polsce i w Ukrainie prowadzić będziemy działania rzecznicze  w celu zapewnienia wdrażania na szeroką skalę rozwiązań opartych na przyrodzie w zakresie ochrony i odtwarzania terenów podmokłych. Ze względu na konflikt zbrojny w Ukrainie, będziemy również podkreślać to, jak duże znaczenie mają przygraniczne tereny podmokłe, gdy jednym z priorytetów kraju staje się obrona granic.

Projekt pozwoli na zbudowanie sieci ekspertów zajmujących się ochroną i odtwarzaniem torfowisk w trzech krajach – Finlandii, Polsce i Ukrainie. Poprzez realizację jego działań możliwa będzie wymiana i transfer wiedzy pomiędzy Finlandią i Polską z jednej strony, a Ukrainą z drugiej. W połączeniu z działaniami komunikacyjnymi projektu doprowadzi to do tego, że rozwiązania oparte na przyrodzie w zakresie ochrony i odtwarzania torfowisk, a także retencji wody i poprawy jej jakości na wzór krajów nordyckich będą znacznie bardziej rozpowszechnione zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Fot. Tomasz Wilk

 

Tytuł  projektu: „Rozwiązania oparte na przyrodzie w przywracaniu otwartych terenów podmokłych dla wsparcia różnorodności biologicznej, poprawy jakości wody i łagodzenia skutków zmian klimatu” (ang. Nature-based solutions in open wetlands restoration for biodiversity, water quality improvement and climate mitigation).

Okres realizacji:  1.10.2024 – 30.09.2025

Budżet projektu: 509 975 DKK

Partnerzy projektu: Ukrainian Nature Conservation Group (Українська природоохоронна група; Ukraina) oraz Snowchange Cooperative (Finlandia).

Finansowanie: Nordycka Rada Ministrów (ang. Nordic Council of Ministers, Nordisk Ministerråd)

Osoby do kontaktu:

Aleksandra Pępkowska-Król aleksandra.krol@otop.org.pl

Zofia Bieńkowska zofia.bienkowska@otop.org.pl

Wpłacam