Poszukujemy wolontariuszy do liczenia wodniczki w sezonie 2011 - OTOP
Biopaliwa – ratunek dla klimatu czy zagrożenie dla przyrody?
10 marca 2011
Poszukujemy wolontariuszy do monitoringu lęgów wodniczki
15 marca 2011
Pokaż wszystkie
Poszukujemy wolontariuszy do liczenia wodniczki w sezonie 2011

Liczenie wodniczki w kluczowych, największych polskich ostojach tego gatunku jest prowadzone przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków co roku. Pozwala ono monitorować zmiany liczebności tych ptaków i polega na liczeniu śpiewających samców wodniczek. Wodniczki są liczone na godzinę przed i godzinę po zachodzie słońca gdyż wtedy przypada szczyt ich aktywności. Odbywa się to dwukrotnie w ciągu sezonu – po raz pierwszy w okresie od 15 maja do 10 czerwca oraz powtórnie pomiędzy 20 czerwca a 10 lipca. Zainteresowani udziałem w akcji proszeni są o kontakt z koordynatorami liczeń:

– Dolina Biebrzy (Biebrzański Park Narodowy i Otulina BPN):
I liczenie 15 maja – 12 czerwca
II liczenie 20 czerwca – 10 lipca
koordynator: piotr.marczakiewicz@otop.org.pl

– Lubelszczyzna (Poleski Park Narodowy, Torfowiska Chełmskie i Dolina Bugu):
I liczenie 23.05 – 27.05 – Poleski Park Narodowy, 30.05 – 10.06 – Torfowiska Chełmskie i Dolina Bugu
II liczenie 20.06 – 24.06 – Poleski Park Narodowy, 27.06 – 8.07 – Torfowiska Chełmskie i Dolina Bugu
koordynator: jaroslaw.krogulec@otop.org.pl

– Delta Świny (Karsiborska Kępa, Woliński Park Narodowy):
I liczenie 27.05.-29.05
II liczenie 24.06.-26.06
koordynator: maja.piasecka@otop.org.pl

Poszukiwane są osoby o zainteresowaniach przyrodniczych, jednak umiejętność rozpoznawania wodniczek nie jest niezbędna gdyż uczestnicy zostaną na miejscu przeszkoleni z rozpoznawania wodniczki. Ze względu na trudne warunki (podmokły grunt, późna pora liczenia, komary) preferowane będą osoby posiadające doświadczenie terenowe. Po wykonaniu zadania OTOP zwróci wolontariuszom koszty dojazdu, skromnego zakwaterowania i wyżywienia uczestników na podstawie ustawowych delegacji.
Liczenie wodniczek jest doskonałą okazją by odwiedzić jedne z najciekawszych pod względem ornitologicznym zakątków kraju i poznać inne osoby interesujące się ptakami.
Osobom, które nie uczestniczyły jeszcze w liczeniu a chciałyby zobaczyć jak ono wygląda polecamy część 2 filmu o projekcie Ochrony wodniczki w Polsce i w Niemczech dostępnego na stronie: /pl/nowosci/Aktualnosci/Film_o_projekcie_w_serwisie_YOUTUBE. Serdecznie zapraszamy.

Wpłacam