Nowe stanowisko wodniczki w IBA Dolina Dolnego Wieprza
19 maja 2011
Obóz dla wolontariuszy w Pirenejach
23 maja 2011
Pokaż wszystkie
Odkrycie wodniczki w IBA Dolina Dolnego Wieprza

Nowe stanowisko wodniczki zostało odkryte w IBA Dolina Dolnego Wieprza, w obrębie wielkiego kompleksu łąk pomiędzy Składowem (gm. Baranów) a Jeziorzanami (gm. Jeziorzany) w woj. Lubelskim.

Cztery śpiewające samce stwierdził 17 maja Jarosław Krogulec z Lubelskiego Biura Regionalnego OTOP w trakcie kontroli łąk w obszarze zalewowym k. Składowa. Ptaki śpiewały w płatach zalanych wodą rzadkich turzyc pomiędzy rozległymi łanami szuwaru mannowego.

W tym dniu udało się skontrolować jedynie 1/5 obszaru pomiędzy Składowem a Jeziorzanami. Teren ten pokryty jest w znacznej mierze siedliskami, w których stwierdzono śpiewające samce, a więc zarówno w tym kompleksie łąk, jak i na innych łąkach w IBA Dolina Dolnego Wieprza można się spodziewać dalszych stwierdzeń wodniczki.
Dolina Dolnego Wieprza została zakwalifikowana jako ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym IBA PL144, jednakże do tej pory nie utworzono tu Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000. Miejmy nadzieję, że zanotowane występowanie wodniczki przyspieszy ten proces.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl