Prace terenowe w rezerwatach biebrzańskich – podsumowanie sezonu 2011/2112
28 lutego 2012
Budki lęgowe w pytaniach i odpowiedziach
6 marca 2012
Pokaż wszystkie
Wypatrujmy skowronków, czajek i żurawi

Koniec lutego to tradycyjny czas powrotu pierwszych gatunków, które zimowały poza Polską. Właśnie teraz dobrze jest mieć oczy i uszy szeroko otwarte, bo niemal w każdym miejscu istnieje szansa na spotkanie z przelotnymi skowronkami, żurawiami czy czajkami.

Skowronek – herold wiosny

Choć skowronki uważane są za gatunek zwiastujący rychłe nadejście wiosny, nieraz między ich przylotem a faktycznym końcem zimy mija sporo czasu. Pojedyncze ptaki spotykane są w naszym kraju nawet w grudniu i styczniu, ale od końca lutego możemy już mieć pewność, że obserwujemy ptaki przelotne. Widać to m.in. na wykresie sporządzanych na podstawie liczby obserwacji skowronków w kolejnych pięciodniowych odcinkach w latach 2010-2012 zarejestrowanych na portalu www.awibaza.pl (z 28 wpisów w roku 2012, 1 wpis pochodził z Forum Przyroda – http://forum.przyroda.org)

Wykres 2. Liczba obserwacji skowronków od końca stycznia do końca lutego w latach 2010-2012. Kliknij obrazek, aby powiększyć. Źródło danych: AwiBaza i Forum Przyroda

Widzimy, że w ubiegłym roku skowronki trochę zamarudziły, za to w tym obserwowane są mniej więcej równie często jak w roku 2010. Najwięcej wpisów jak dotąd pochodzi z zachodniej części kraju, co może wynikać z mieszkającej tam większej liczby aktywnych użytkowników AwiBazy.

Mapa rozmieszczenia lokalizacji z obserwacjami skowronka w okresie 31.01-28.02.2012 Skowronek (fot. Cezary Korkosz)

Czajka –  przelot w północnej Polsce

Jak pokazuje mapa wykonana na podstawie wpisów z AwiBazy, tegoroczne obserwacje migrujących wiosennych czajek miały miejsce głównie w Polsce północnej. Do 28.02 nikomu nie udało się zaobserwować stada większego niż 15 osobników. Tyle ptaków liczyła grupa sfotografowana 26.02 w Jankowie w woj. warmińsko-mazurskim przez Andrzeja Hermańskiego.

Wykres 2. Liczba obserwacji czajek w od końca stycznia do końca lutego w latach 2010-2012. Kliknij obrazek, aby powiększyć. Źródło danych: www.awibaza.pl  (1 z 16 wpisów z 2012 pochodził z Forum Przyroda – http://forum.przyroda.org)

Czajki (fot. Andrzej Hermański / snapi) Mapa rozmieszczenia lokalizacji z obserwacjami czajek w okresie 31.01-28.02.2012 

Żuraw – najczęściej spotykany

Z trzech przedstawianych  w tym tekście gatunków żurawia spotykano w lutym najczęściej. Te ptaki na razie również nie pojawiły się w dużej ilości – największe stado liczyło 22 osobniki (obserwowane w Przygubieli w woj. lubuskim.  Podobnie jak w przypadku skowronka najwięcej spotkań odnotowano w województwach Polski zachodniej.

Wykres 3 . Liczba obserwacji żurawi w od końca stycznia do końca lutego w latach 2010-2012. Kliknij obrazek, aby powiększyć. Źródło danych: www.awibaza.pl (1 z 29 wpisów w 2012 pochodził z Forum Przyroda – http://forum.przyroda.org

Żurawie (fot. Cezary Korkosz) Mapa rozmieszczenia lokalizacji z obserwacjami żurawi w okresie 31.01-28.02.2012 

Jak szukać  wiosennych przybyszów?

Obecność migrujących skowronków najłatwiej wykryć uważnie nasłuchując głosu, jaki wydają w locie. Choć największe prawdopodobieństwo na jego usłyszenie jest na łąkach i polach, warto nasłuchiwać i wypatrywać tych ptaków również podczas codziennego spaceru np. do szkoły czy pracy, ponieważ przelatują również nad terenami zabudowanymi.

Posłuchaj głosu skowronka w locie (autor nagrania: Herman van Oosten, źródło: xeno-canto.org)

To samo dotyczy żurawi, których donośny głos i charakterystyczna sylwetka szybko zwracają uwagę każdego miłośnika ptaków. W mieście najwięcej problemu sprawi pewnie wypatrzenie czajki, ale i ono nie jest wykluczone. Wszystkich serdecznie zachęcamy do wspólnego śledzenia wiosennej wędrówki i rejestrowania obserwacji na portalu ww.awibaza.pl (w pytań i problemów związanych z obsługą strony prosimy o kontakt mailowy na adres AwiBaza@otop.org.pl)

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl