Budki lęgowe w pytaniach i odpowiedziach
6 marca 2012
Przewodniki Collinsa już w Polsce!
7 marca 2012
Pokaż wszystkie
Marcowe myszołowy

Wczesna wiosna to wyjątkowo atrakcyjny okres dla obserwatorów ptaków. W tym tygodniu chcielibyśmy zachęcić wszystkich do wypatrywania myszołowów, których przelot przez Polskę rozpoczyna się pod koniec lutego, a w marcu bywa bardzo intensywny.

Myszołów jest jednym z najliczniejszych ptaków szponiastych w Polsce – jego populacja oceniana jest na 52-65 tys. par lęgowych. Wczesną wiosną poza ptakami przebywającymi w naszym kraju przez cały rok można obserwować zarówno osobniki powracające na krajowe lęgowiska, jak i myszołowy, dla których Polska jest tylko kolejnym etapem podróży w drodze na tereny położone bardziej na wschód i na północ. Zachęcamy, aby obserwacje myszołowów (i innych ptaków) rejestrować na stronie www.awibaza.pl W latach 2008-2011 do AwiBazy wprowadzono 1145 marcowych spotkań z tym gatunkiem. Wykonany na ich podstawie wykres pokazuje, że najwięcej osobników obserwowanych jest w okresie 7-16.03, a później w ostatniej pentadzie miesiąca.


(1) Wykres przedstawiający liczbę obserwacji i liczbę osobników myszołowa zarejestrowanych w marcu w latach 2008-2011

Ten wykres (1) nie uwzględnia jednak 1691 ptaków, które 10 marca ubiegłego roku w ciągu 8 godzin przeleciały nad Kuźnicą na Półwyspie Helskim. Po uwzględnieniu tego wpisu okres 7-13 marca bardzo wyróżnia się na tle pozostałych marcowych pięciodniowych odcinków (2).

(2) Wykres przedstawiający liczbę obserwacji i liczbę osobników myszołowa zarejestrowanych w marcu w latach 2008-2011 bez uwzględnienia 1691 obserwowanych 10 marca 2011 w Kuźnicy na Półwyspie Helskim

Na podstawie zgromadzonych w AwiBazie danych można również stworzyć listę lokalizacji, w których w marcu w latach 2008-2011 myszołowa odnotowywano najczęściej. Należy pamiętać, że są to jednocześnie jedne z najczęściej odwiedzanych lokalizacji.

  Nazwa lokalizacji Liczba wypraw
1 Puszcza Notecka IBA 24
2 Nowe Dolno, gm. Markusy, pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie 21
3 wyspa Bolko, Opole, pow. opolski, woj. opolskie 21
4 Nalikajmy, gm. Bartoszyce, pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie 18
5 Sadykierz, gm. Rzeczyca, pow. tomaszowski, woj. łódzkie 16
6 Dolina Samicy IBA 15
7 północne obrzeża miasta,Starogard Gdański, pow. starogardzki, woj.pomorskie 14
8 Sokołowo, gm.Lubasz, pow. czarnkowsko-trzcianecki, woj.wielkopolskie 13
9 Zbiornik Turawski IBA 13
10 Pruchna, gm. Strumień, pow. cieszyński, woj.śląskie 12

W marcu istnieje również szansa na spotkanie myszołowa włochatego – gatunku, który w Polsce pojawia się zimą i w okresie przelotów, ale jego najbliższe tereny lęgowe znajdują się na Półwyspie Skandynawskim i w północnej Rosji. W latach 2008-2011 do AwiBazy wprowadzono 53 marcowych spotkań z tym gatunkiem. Również tutaj zaznacza się wzrost liczby osobników w pentadzie 7-11 marca.

(3) Wykres przedstawiający liczbę obserwacji i liczbę osobników myszołowa włochatego zarejestrowanych w marcu w latach 2008-2011

Myszołów włochaty w locie, fot. Antoni Marczewski

Z uwagi na duże podobieństwo między jasno ubarwionymi myszołowami a myszołowami włochatymi polecamy lekturę artykułu zamieszczonego na Forum Przyroda, który prezentuje informacje przydatne w identyfikacji obu gatunków.

Opracowano na podstawie: www.awibaza.pl

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl