Żuraw i jerzyk idą łeb w łeb - OTOP
OTOP na targach CSR w Warszawie
23 marca 2012
Komisja Europejska: gospodarka wodna w Polsce niezgodna z unijnymi przepisami
28 marca 2012
Pokaż wszystkie
Żuraw i jerzyk idą łeb w łeb

(28.03.2012)  Na profilu OTOP na Facebooku można wziąć udział w sondzie pt. „Z wiosennego przylotu którego gatunku najbardziej się cieszysz?”. W tej chwili prowadzą ex quo żuraw oraz jerzyk.

Niektóre żurawie próbowały w Polsce zimować, inne w lutym rozpoczęły powrót z zimowisk w południowo-zachodniej Europie. Od połowy lutego w prowadzonym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków serwisie www.awibaza.pl zarejestrowano 300 obserwacji tego gatunku. Najliczniejsze stada zaczęły się pojawiać w drugiej połowie marca – np. 23.03 w lokalizacji Markowa w powiecie łańcuckim na Podkarpaciu widziano łącznie 400 przelatujących ptaków (obs. Jarrobique). Z kolei 17.03 w gminie Kalisz Pomorski w województwie zachodniopomorskim obserwowano 340 żerujących osobników (obs. marcinadamski72).

Na przylot jerzyków przyjdzie nam jeszcze poczekać. W ubiegłym roku w AwiBazie pierwsze wpisy dotyczące tego gatunku wprowadzono w trzeciej dekadzie kwietnia, jednak liczniej jerzyki pojawiły się dopiero w pierwszej połowie maja.

W wiosennej sondzie na OTOPowym Facebooku 28 marca wieczorem z przylotu jerzyka, jak i żurawia, cieszyły się równo po 43 osoby. Na trzecim miejscu znalazła się czajka (29 głosów), która dość niespodziewanie wyprzedziła bociana białego (26 głosów). Ponad 10 zwolenników ma kopciuszek (11 oddanych głosów). Bardzo serdecznie zachęcamy do dołączenia do nas na Facebooku  i wzięcia udziału w wiosennej sondzie.


Widziałeś już bociana białego? A może pierwszą dymówkę? Podziel się obserwacją na www.springalive.net i pomóż tworzyć mapę ptasich migracji!

Zdjęcie żurawia: Cezary Korkosz / www.cezarykorkosz.pl

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl