Wstępne wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2013 - OTOP
The Aquatic Warbler in the spotlight of Senegalese authorities
28 stycznia 2013
Nowa promocja dla członków OTOP
31 stycznia 2013
Pokaż wszystkie
Wstępne wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2013

Ostatni weekend stycznia w całej Polsce był mroźny i śnieżny, co nie powstrzymało uczestników akcji przed policzeniem zimujących ptaków. Według wstępnych wyników w akcji wzięło udział co najmniej 1,5 tys. osób, którym udało się naliczyć ponad 130 000 osobników.

Po raz czwarty z rzędu najliczniejszym gatunkiem okazała się krzyżówka. Wynik 26 tys. to przede wszystkim zasługa osób liczących stada zimujące na parkowych stawach i miejskich odcinkach rzek. Drugie miejsce zajmuje obecnie bogatka, która jednak może się jeszcze zamienić pozycjami z gawronem, który znalazł się na najniższym stopniu podium. Tuż za nimi plasuje się wróbel –po kilku latach regularnego przesuwania się w dół rankingu tym razem obronił pozycję sprzed roku. Do pierwszej dziesiątki weszły również: kawka, mazurek, gołąb miejski, jemiołuszka, dzwoniec i czyż.

Warto zwrócić uwagę na bardzo wysoką pozycję jemiołuszki. Już z wcześniejszych doniesień od obserwatorów wynikało, że w sezonie 2012/2013 mamy do czynienia z wyjątkowo intensywnym nalotem tych sympatycznych ptaków, których tereny lęgowe znajdują się w strefie skandynawskiej i rosyjskiej tajgi. Największe stada, liczące 300-500 osobników, odnotowali obserwatorzy z Poznania oraz Bydgoszczy.

Łabędź niemy, wybrany przez nas na tegorocznego Ptaka Zimy, pod względem liczby osobników zajmuje na razie 20. miejsce. Na razie za wcześnie na porównywanie tego wyniku z wcześniejszymi, jednak można przypuszczać, że wskutek surowej zimy część ptaków, które normalnie zimowałaby w Polsce, przemieściła się bardziej na zachód.

Ciekawie prezentuje się tabela pokazująca kolejność gatunków pod względem częstości spotkań (obliczaną jako liczba kart, w których odnotowano obecność danego gatunku, podzielona przez liczbę wszystkich kart). Tę konkurencję zdominowały sikory: bogatka i modraszka. Wróbel został w tej kategorii wyprzedzony jeszcze przez kosa i srokę. Uwagę zwraca na pewno wysoka pozycja dzięcioła dużego, odnotowanego w 4 na 10 kart. Krzyżówkę stwierdzono zaledwie w co 5. wypełnionym formularzu.

Wstępnie wiadomo, że ptaki liczyło w Polsce ponad 1500 osób  – najwięcej w województwach mazowieckim, pomorskim i lubelskim. Obserwacje można było prowadzić indywidualnie lub uczestnicząc w wycieczkach organizowanych w całej Polsce przez wolontariuszy OTOP. Największe tłumy przyciągnęły ptasie spacery w Sieradzu, Sopocie oraz Janowie Podlaskim. W niektórych miejscach liczenie połączono z obrączkowaniem ptaków – tak było np. nad Wisłokiem w Rzeszowie, gdzie akcję zorganizowała Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP.

Tradcyjnie nie zabrakło ornitologicznych ciekawostek. W Opolu uczestnicy spaceru zorganizowanego przez Opolską Grupę Lokalną OTOP po parku na Wyspie Bolko widzieli m.in. 12 ogorzałek – to największe stado tego gatunku odnotowane w historii prowadzenia obserwacji w tym mieście.  Wszędzie, gdzie pojawiały się sowy, budziły wiele emocji – widziano głównie puszczyki i uszatki, jednak w małopolskiej Kleczy Dolnej widziano również 2 pójdźki, a koło Tczewa udało się spotkać uszatkę błotną. W Warszawie pojawiła się dwójka egzotycznych uciekinierów z niewoli – gęś tybetańska oraz aleksandretta obrożna. Jedynego zimującego bociana białego odnotowano w Gdańsku-Oliwie.

Fot. Gęś tybetańska w Warszawie/ Marek Łukaszewicz

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji, zwłaszcza przewodnikom wycieczek, którzy dzielili się swoją wiedzą, nieraz podczas siarczystego mrozu. Elektroniczne Karty Obserwacji z wynikami swoich weekendowych obserwacji można nadsyłać do 4 lutego – ogłoszenie oficjalnych wyników Zimowego Ptakoliczenia 2013 planujemy na 11 lutego. Wtedy również ogłosimy listę osób nagrodzonych w naszym konkursie, o którym szerzej piszemy tutaj.

Zobacz też:

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl