Bociany wracają, zimę spotykają - OTOP
Audycja o miłości w świecie ptaków
29 marca 2013
7 kwietnia zapraszamy na Ptasie Święto w Mikołowie
3 kwietnia 2013
Pokaż wszystkie
Bociany wracają, zimę spotykają

Mimo utrzymujących się ujemnych temperatur i zalegającej pokrywy śnieżnej, coraz liczniej powracają do nas bociany białe.

Serdecznie zapraszamy do dzielenia się swoimi obserwacjami na portalu www.awibaza.pl (dodanie obserwacji wymaga wcześniejszego bezpłatnego założenia konta). Można również zamieścić informację o dacie, miejscu i liczbie spotkanych ptaków na naszym profilu na Facebooku (dane są stamtąd przepisane do AwiBazy z zachowaniem imienia i nazwiska obserwatora).

Od początku marca odnotowano już ponad 90 spotkań z bocianami, głównie we wschodniej, południowej i środkowej części kraju. Widoczne na mapie skupienie wokół Warszawy i Krakowa może wynika prawdopodobnie przede wszystkim z większej liczby osób dzielących się obserwacjami aniżeli z faktycznie większej niż gdzie indziej liczby spotkań.

Rozmieszczenie miejsc, w których obserwowano bociany w okresie 1.03-3.04.2013 (źródło: www.awibaza.pl)

Z uwagi na trudne warunki pogodowe w części przypadków można pomóc bocianom mającym problem ze zdobywaniem pokarmu. Dokarmianie wymaga jednak zwrócenia uwagi na następujące sprawy:

miejsce wykładania pokarmu: bezpieczne dla ptaka, łatwe do kontroli, eliminujące rywalizację np. z psami, kotami czy lisami;
rodzaj pokarmu: do dokarmiania używać można jednodniowych kurcząt, słodkowodnych, ryb (10-15 cm), wołowych serc w kawałkach, drobiowych serc, tłuczonych kurzych skrzydełek, gryzoni (jednak nie zabitych w wyniku działania trutek!).
Pokarmami zabronionymi są podroby, takie jak wątroba oraz wędliny, produkty zbożowe, słodycze, mleko, ryby morskie.
Nie należy natomiast wykładać ptakom całych martwych kurczaków – doświadczenie pokazuje, że ptaki dokarmiane w ten sposób mogą w przyszłości, szukając pożywienia, zabijać żywe kury na podwórkach.
Informacje o przylotach bocianów, a także czterech innych “posłańców wiosny”, zbierane są również w ramach koordynowanej przez OTOP kampanii edukacyjnej SPRING ALIVE

Na zdjęciu: Bocian biały / fot. Patryk Wojtczuk

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl