Głos dla ryb w Parlamencie Europejskim
25 października 2013
Jesienią nie dokarmiajmy łabędzi
30 października 2013
Pokaż wszystkie
Nie żyją Marcin i Krystyna Południewscy

W wypadku samochodowym koło miejscowości Szczuczarz (woj. zachodniopomorskie) zginął Marcin Południewski – koordynator Komitetu Ochrony Orłów na Pomorze Zachodnie, opiekun ostoi IBA Lasy Puszczy nad Drawą. W szpitalu zmarła jego żona Krystyna, o życie walczy ich 7-letni syn.  

Marcin Południewski był absolwentem Wydziału Leśnego w Poznaniu. Od czasów studenckich fascynowały go ptaki szponiaste, zwłaszcza rybołowy. Badał je i chronił głównie na  Pojezierzu Dobiegniewskim i Równinie Drawskiej, gdzie mieszkał i pracował (w nadl. Bierzwnik). Jego zasługą (m.in. za sprawą budowy platform gniazdowych) był wzrost liczebności rybołowów na powierzchni Bierzwnik z 5 do 13 par (było to jedyne miejsce w kraju, gdzie liczba par tego gatunku uległa zwiększeniu). Nie tylko chronił i badał ptaki, ale również je fotografował – pracami jego autorstwa zilustrowano m.in. publikację „Zmiany liczebności rybołowa w Polsce w latach 1993-2004”. Był silnie zaangażowany w prace Komitetu Ochrony Orłów (koordynował je w regionie Pomorza Zachodniego), współpracował również z OTOP w ramach sieci społecznych opiekunów ostoi ptaków o znaczeniu międzynarodowym (IBA), poświęcając swój czas i energię w opiekę nad ostoją Lasy Puszczy nad Drawą.  

 

Po wypadku, w szpitalu zmarła żona Marcina, Krystyna. O życie wciąż walczy ich 7-letni syn Krzysztof, 14-letnia córka jest w dobrym stanie. Wstrząśnieci tą ogromną tragedią łączymy się w bólu z Najbliższymi. 

 


Wspomnienie o Marcinie na stronie Komitetu Ochrony Orłów

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl