Chroń mokradła razem z nami - OTOP
Zimowe Ptakoliczenie 2014 – wstępne wyniki
27 stycznia 2014
Zbiór biomasy nad Biebrzą: zdążyć przed wiosną
31 stycznia 2014
Pokaż wszystkie
Chroń mokradła razem z nami

Co roku w 95 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, ustanowiony na pamiątkę podpisania w irańskim mieście Ramsar w 1979 r. konwencji o obszarach wodno – błotnych mających znaczenie międzynarodowe .

W tym roku świętowanie Światowego Dnia Mokradeł odbywa się pod hasłem „Mokradła a rolnictwo – partnerstwo dla wzrostu.” Przy tej okazji bardzo serdecznie zachęcamy do wniesienia swojego wkładu w ochronę mokradeł poprzez przekazanie 1% podatku na społeczny rezerwat OTOP „Karsiborska Kępa”.

„Karsiborska Kępa” to zespół wysp położonych w Delcie Świny na Pomorzu Zachodnim – w ostoi ptaków o znaczeniu międzynarodowym.  W ubiegłym roku minęło dokładnie 10 lat, odkąd OTOP – dzięki wsparciu miłośników ptaków z całego świata – wykupił ten teren i rozpoczął czynną ochronę przyrody.

Położony w granicach Świnoujścia rezerwat OTOP znakomicie obrazuje hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Rolnicze użytkowanie głównej wyspy rozpoczęło się w latach 20. XX w. Po II wojnie światowej najintensywniej gospodarowano w latach 70. Zaniechanie regularnego wypasu spowodowało degradację stanu rowów melioracyjnych (zamulenie i zarośnięcie) oraz drastyczny rozwój i zwiększenie zasięgu trzcinowisk, które jeszcze na początku lat 70. wkraczały tylko na 25 % powierzchni pastwisk. Dzięki działaniom OTOP udało się znacząco poprawić stan tutejszych siedlisk, stanowiących miejsce występowania rzadkich gatunków ptaków (m.in. wodniczki i siewkowców) oraz roślin. Dla jednej z nich – babki pierzastej – Karsiborska Kępa jest jedynym stanowiskiem w Polsce.

Aby pomóc nam chronić unikalną przyrodę Karsiborskiej Kępy, wystarczy w odpowiednim miejscu w zeznaniu podatkowym za rok 2013 wpisać nasz

numer KRS: 0000015808

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rezerwacie, zapraszamy do lektury lub do kontaktu z Mają Piasecką – koordynatorką rezerwatów zachodniopomorskich. 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl