Pierwszy dzień wiosny – rusza Spring Alive - OTOP
Które ptaki w górę, które w dół (26 marca w Warszawie)
20 marca 2014
Wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2014
25 marca 2014
Pokaż wszystkie
Pierwszy dzień wiosny – rusza Spring Alive

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem 9. polskiego sezonu Spring Alive – międzynarodowej akcji edukacyjnej zachęcającej do wypatrywania ptasich posłańców wiosny. 

W ramach Spring Alive zapraszamy do wypatrywania pierwszych bocianów, jaskółek dymówek, kukułek, jerzyków i żołn oraz do rejestrowania obserwacji na stronie www.springalive.net Wybór gatunków nie jest przypadkowy. Poza wciąż rzadką i stosunkowo mało znaną żołną (żyjącą głównie na południu kraju), pozostałe ptaki są doskonale znane i lubiane. Dodatkowo ich przylot jest rozciągnięty w czasie – pierwsze bociany dolatują do Polski już teraz, na początku kwietnia pojawią się jaskółki dymówki. Powrót kukułek przypada na połowę kwietnia, a na przełomie kwietnia i maja z afrykańskich zimowisk przybywają jerzyki i żołny. 

Dzięki tak dobranym gatunkom i mapom generowanym przez stronę na podstawie wprowadzanych obserwacji możliwe jest śledzenie postępu wiosny zarówno w różnych regionach Polski, jak i w całej Europie. Do dzielenia się informacjami w ramach Spring Alive OTOP zaprasza wszystkich miłośników przyrody, a zwłaszcza dzieci i młodzież z rodzinami oraz nauczycielami – zachęca Hanna Rachwald, specjalista ds. edukacji w OTOP,  koordynator akcji.

Spring Alive odbywa się w ponad 50 krajach Europy, Azji Środkowej i Afryki, gdzie koordynacją zajmują się organizacje partnerskie światowej federacji BirdLife International. W Polsce sezon trwa od 21 marca do 21 czerwca, ale np. uczestnicy z państw afrykańskich zaczynają odnotowywać swoje obserwacje w okresie, kiedy u nas panuje już jesień, a pierwsze bociany i przedstawiciele innych gatunków dolatują na zimowiska.

Zachęcamy nie tylko do obserwacji ptaków, ale również do ich aktywnej ochrony. Ten cel przyświeca działaniu „Sprzątamy bocianie podwórko” polegającemu na usuwaniu z okolic gniazd bocianów sznurków od snopowiązałek. Sznurki znoszone do gniazd przez dorosłe ptaki zagrażają pisklętom, którym okręcają się wokół nóg prowadząc do zakażeń, a czasem również do śmierci. Ochrona bocianów na terenach lęgowych jest bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście zagrożeń czekających na nie na szlakach migracyjnych.

Poza możliwością podzielenia się obserwacjami, na stronie akcji znaleźć można ofertę ciekawych gier i konkursów przygotowanych z myślą o najmłodszych i trochę starszych obserwatorów. Wśród tych ostatnich znalazły się takie propozycje jak konkurs na najciekawszy wpis na „Blogu wiosny” oraz plastyczny „Dlaczego lubię ptaki kampanii Spring Alive?” . Ten ostatni jest skierowany do osób poniżej 16. roku życia. Autorzy prac z Polski staną w szranki z zawodnikami z rówieśnikami z innych państw europejskich. Na zwycięzcców czekają nagrody, m.in. aparaty fotograficzne. 
 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl