Życzenia Wielkanocne
18 kwietnia 2014
Puzzle "Ptaki w mieście" z dwutygodnikiem "Kumpel"
22 kwietnia 2014
Pokaż wszystkie
Po warsztatach ochrony kraski

Międzynarodowe i krajowe warsztaty zorganizowane przez nas w ramach projektu „Aktywna ochrona kraski na Równinie Kurpiowskiej” były znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i zaplanowania dalszych działań dla ratowania tego pięknego ptaka.

Warsztaty odbyły się 9 i 10 kwietnia w warszawskim Hotelu Arkadia. W środę 50 ekspertów z 14 państw uczestniczyło w części międzynarodowej, natomiast spotkanie w czwartek odbyło się w gronie osób z Polski. Głównym celem warsztatów było zebranie jak największej liczby doświadczeń i wykorzystanie ich w przygotowaniu Krajowego Programu Ochrony Kraski. Nasi zagraniczni goście przedstawili wyniki swoich projektów w 22 prezentacjach. Przedstawiciele węgierskiego partnera BirdLife – organizacji MME – zapoznali wszystkich z przygotowanym Europejskim Planem Ochrony Kraski, nakreślającym ramy działań w poszczególnych krajach leżących w obrębie zasięgu tego gatunku. 

Następnie wysłuchaliśmy raportów z działań ochronnych z tak odległych od siebie rejonów jak Łotwa, Litwa, Białoruś poprzez Austrię, Rumunię i Serbię kończąc na Francji, Włoszech i Hiszpanii. Ponadto prezentowane były wyniki badań naukowych nad trasami wędrówkowymi oraz zimowiskami wykorzystujących geolokatory oraz analizę stabilnych izotopów. Bardzo ciekawy referat zaprezentowała dr Agnieszka Czujkowska z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Pokazała ona doświadczenia w zakresie rozrodu kraski w ogrodach zoologicznych i wywołała dyskusję na temat ewentualnych działań ochronnych ex situ w przyszłości. 

 

W drugim dniu warsztatów goście zagraniczni udali się na wizytę studyjną na Kurpie i zapoznali się w terenie z działaniami ochronnymi realizowanymi w ramach projektu OTOP. Goście krajowi pracowali natomiast nad projektem Krajowego Planu Ochrony Kraski. W części referatowej prezentowane były wystąpienia dotyczące stanu populacji kraski na Podkarpaciu, Podlasiu i w całym kraju. Omówiliśmy też ogólne założenia Europejskiego Programu Ochrony Kraski, do  którego nasz program krajowy powinien nawiązywać. W części dyskusyjnej przygotowaliśmy wstępną listę zagrożeń i propozycji działań ochronnych. Będzie ona rozbudowywana przez wykonawcę projektu planu ochrony, a następnie przesłana do konsultacji. Dostęp do niej będą mieli zarówno uczestnicy warsztatów, jak i wszyscy zainteresowani, ponieważ zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej. 

 

Krótkie relacje z części międzynarodowej można znaleźć na stronach uczestników warsztatów:

Zdjęcie kraski: Krzysztof Merski

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl