Zapraszamy gości do karmnika - OTOP
Poszukujemy specjalisty ds. komunikacji internetowej i marketingu
1 grudnia 2014
Nowy newsletter nr 4 “Wodniczka i Biomasa” już dostępny
4 grudnia 2014
Pokaż wszystkie
Zapraszamy gości do karmnika

Późna jesień to najlepszy moment, żeby zacząć dokarmianie ptaków. Niedługo mogą zacząć się opady śniegu i ptakom będzie trudniej samodzielnie zdobywać pożywienie, a zimą ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku. Pamiętajmy jednak, że jeśli już przyzwyczaimy ptaki do naszej stołówki, powinniśmy dbać o stałą dostępność pokarmu, szczególnie w czasie silnych mrozów i dużych opadów śniegu.

Na początku wyłóżmy niewielką ilość pożywienia, ponieważ przed nadejściem mrozu i opadów śniegu ptaki są w stanie same znaleźć wystarczająco dużo odpowiedniego pokarmu naturalnego lub przemieszczają się w jego poszukiwaniu na większe odległości. Późnojesienne dokarmianie ma na celu przede wszystkim zaznajomienie ptaków z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc w trudniejszym dla nich okresie zimowym. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki.

Kupując karmę dla ptaków wspierasz OTOP

OTOP wspólnie z firmą P.H. SIM Sławomir Herman opracował skład dwóch mieszanek nasiennych, złożonych z nasion najczęściej i najchętniej zjadanych przez karmnikowych gości. Zakup tej karmy oraz słonecznika wspiera realizację statutowych celów Towarzystwa. W ten sposób pomagając ptakom przebywającym w obrębie ludzkich zabudowań można pomóc także prowadzić działania na rzecz innych gatunków oraz miejsc, w których występują. Zakupu można dokonać pod adresem: www.nasiona24h.sklepna5.pl

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają ze słoniny. Dokarmiając ptaki słoniną pamiętajmy, aby nie była ona solona (sól jest b. szkodliwa dla ptaków), a także by regularnie, co ok. 2 tygodnie, wymieniać ją na świeżą. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków. Sikory i dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów: kosa i kwiczoła. Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi.

Pamiętajmy, że chleb może być podawany wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę i nie może być mokry ani spleśniały. Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Ptaki, które będą żywić się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek – mogą w konsekwencji zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność ptaka na choroby.

Donacja

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl