Śledzimy wiosnę ze Spring Alive - OTOP
Spotkanie Leszczyńskiej Grupy OTOP – 21 marca 2015
18 marca 2015
20 marca – Międzynarodowy Dzień Wróbla
19 marca 2015
Pokaż wszystkie
Śledzimy wiosnę ze Spring Alive

Coraz więcej ptaków powraca ze swych zimowisk w Afryce i Europie zachodniej oraz południowej. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie, śpiewają pierwiosnki, z dziupli w lasach gruchają już siniaki, a dzięcioły kują nowe dziuple. Z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „ogród i balkon przyjazny ptakom”.

Na platformie www.springalive.net zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane ptakami do notowania swoich pierwszych obserwacji pięciu gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny. W kampanii biorą udział aż 54 kraje z Europy, Afryki i Azji Środkowej.

Ptaki wędrowne co roku stawiają czoła zagrożeniom związanym z suszą i zmianami klimatu powodującymi  zbyt wczesne pojawienie się pożywienia ich piskląt: owadów. Niekorzystne są dla nich także zintensyfikowane rolnictwo, postępująca urbanizacja i nielegalne polowania na trasie ich przelotu. Ostatnie szacunkowe badania prowadzone przez BirdLife mówią o 10 mln ptaków ginących rokrocznie wiosną w basenie Morza Śródziemnego. Takie polowania często są niezgodne z lokalnym prawem i niezgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi ptaki, ale myśliwi uważają, że mają prawo do miejscowej tradycji. Akcje takie jak Spring Alive mają na celu zwiększenie świadomości i edukację.

Jak można wziąć udział w Spring Alive w tym roku?

  • Zaznacz i zarejestruj na stronie www.springalive.net swoje pierwsze obserwacje pięciu wybranych gatunków.
  • Podziel się na stronie swoimi zdjęciami ptaków wędrownych.
  • Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój ogród był idealny dla ptaków. Na stronie projektu dowiesz się jak i gdzie powiesić budkę, jakie rośliny przyciągają ptaki, jak chronić ptaki przed drapieżnikami. Zainspiruj innych i pokaż nam, jakie działania podejmujesz, aby Twój ogród lub balkon był przyjazny ptakom.
  • Dołącz do społeczności Spring Alive na: www.facebook.com/springaliveforbirds. Znajdziesz tu ciekawe zdjęcia  i informacje na temat wybranych gatunków oraz wskazówki, jak im pomóc.
  • Weź udział w międzynarodowym konkursie rysunkowym “Idealny ogród”. Nagrodą jest lornetka od firmy Opticron. Pozostałe nagrody to zegar ścienny z bocianem białym i książka o ptakach.
  • Sprawdź w kalendarzu i na mapie, gdzie blisko Ciebie odbywają się ptasie wydarzenia, w których możesz wziąć udział.
  • Weź udział w międzynarodowym konkursie fotograficznym na stronie: www.flickr.com/groups/springalive/.

Zdjęcie: Bocian biały, Fot. Cezary Korkosz

Spring Alive to organizowany w 54 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy akcji obserwują i notują na platformie www.springalive.net przylot pięciu wybranych gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyka i żołny. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Mitsubishi.

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl