OTOP przeciw planom Ministerstwa Rolnictwa
1 października 2015
Mocny głos Ministra Środowiska na rzecz przyrody
16 października 2015
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków – wyniki i fotorelacje

Udane wycieczki, ciekawe obserwacje i piekna pogoda – tak przebiegały Europejskie Dni Ptaków 2015.

Mamy już pierwsze wyniki obserwacji dokonanych w czasie Europejskich Dni Ptaków, opracowane na podstawie Szybkich Raportów. Szpak ponownie na podium!

1. Szpak (45.465 osobników)
2. Czajka (13.063 osobników)
3. Gęgawa (6.441 osobników)

Żuraw, ptak tegorocznych EDP znalazł się tuż za podium – zaobserwowaliście 4.372 osobników.

Pierwsze raporty od obserwatorów z tegorocznych Europejskich Dni Ptaków zawierają ptaki z ponad 160 gatunków.

Trzy zanotowane gatunki pojawiają się w Polsce rzadko, a obserwacje te – po zgłoszeniu przez przewodników – powinny jeszcze zostać zweryfikowane przez Komisję Faunistyczną.

To kormoran mały zanotowany w Spytkowicach (woj. małopolskie), kurhanniki widziane w Telatynie i Lublinie (woj. lubelskie) oraz w Miedznej Murowanej (woj. łodzkie), a także błotniak stepowy oraz kolejny kormoran mały zaobserwowany w Budzie Stalowskiej (woj. podkarpackie).

Ciekawe były także obserwacje gatunków spotykanych w Polsce tylko na przelotach: drzemlika widzianego w Lublinie i w Spytkowicach (woj. małopolskie) oraz świergotka rdzawogardłego zaobserwowanego w Ibramowicach (woj. dolnośląskie), w Sątopach-Samulewo (woj. warmińsko-mazurskie) i Morawicy (woj. świętokrzyskie).

Niecodziennej o tej porze roku obserwacji bociana czarnego dokonano w Rogoźnie w woj. kujawsko-pomorskim.

Zanotowano także kilka obserwacji gatunków, które już przyleciały do Polski na zimę. To jer (Łąg, pomorskie), bekasik (Telatyn, lubelskie), błotniak zbożowy (Niepołomice, małopolskie) oraz myszołów włochaty (Mogilany, małopolskie). Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

W woj. podkarpackim p. Dorota Mróz prowadziła wycieczkę wokół zbiorników w dolinie Jasiołki i po pobliskich łąkach.

 

 

A tak było w niedzielę na wycieczce uczestników Akademii Młodych Biologów „Lykeion”, którzy wybrali sie do Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” w Katowicach. Za zdjęcia dziekujemy Przewodniczce – p. Agnieszce Kowalczyk.

 

W podwarszawskim Raszynie o ptakach opowiadała Beata Kojtek, liderka warszawskiej grupy lokalnej OTOP. Nad grupą pojawiły się m.in. stada czajek.

W woj. Śląskim Aleksandra i Jacek Paździor opowiadali o ptakach. Oto fotorelacja z ich wyprawy:

Czernice:

Pliszka żłóta:

 

Uczestnikom wyprawy w Spytkowicach z Krzysztofem Czajowskim udało się zaobserwować kormorana małego. Gratulujemy!

Kulik wielki w locie:

 

Na spacer po warszawskim Parku Skaryszewskim prowadzony przez Magdę Dziadosz przyszło 40 osób. 

Pan Sławomir Doliński, który organizował wycieczkę na trasie Inowrocław-Gocanowo-Ostrowo uchwycił żurawie w pełnej krasie. Dziękujemy za piękne zdjęcia.

Na spacer zorganizowany wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym przyszło ok 40 osób. Trasa wiodła ze Starego Rynku w Goniądzu brzegiem rzeki Biebrzy do mostu, potem wzdłuż drogi na Wólkę Piasecką do wieży widokowej, a stamtąd z powrotem do Goniądza. Najliczniejszy z gatunków był szpak, na drugim miejscu kwiczoł.

Pani Irena Handzlik przesłała nam relację z wycieczki szkolnej 2 października. Uczniowie klasy IV SP w Proboszczowie liczyli ptaki żyjące bliżej domów ludzkich (osiedle mieszkaniowe i park). Uczniowie klasy V liczyli ptaki żyjące w pobliżu lasu (aleja lipowa, rezerwat Ostrzyca Proboszczowicka). Łącznie ptaki liczyło 19 osób.  Najliczniejszym gatunkiem spaceru był wróbel (53), sierpówka (47) i bogatka (46).

Panu Wieczesławowi Michalczukowi z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego udało się zaobserwować szpaki, bekasika, i kurhannika.

Dziękujemy naszym Przewodnikom-Wolontariuszom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych Europejskich Dniach Ptaków. Czekamy na zdjęcia z Waszych wypraw.

Nie zapomnijcie do 14 października przesłać nam Elektronicznej Karty Obserwacji.

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl