Apelujemy do premier Beaty Szydło o ochronę Puszczy Białowieskiej
15 stycznia 2016
Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
27 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Zimowe Ptakoliczenie 2016

Na rekordową liczbę 200 spacerów ornitologicznych w całej Polsce zapraszają w tym roku wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wycieczki po miejskich parkach i ogrodach organizowane są z okazji Zimowego Ptakoliczenia w sobotę i niedzielę (30-31 stycznia). W czasie spaceru można nie tylko nauczyć się rozpoznawać ptaki, ale także dowiedzieć się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Zimowe Ptakoliczenie to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas. W tym roku przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się, aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce.

Uszatka Asio otus (fot. Cezary Korkosz)

 

Od kilku lat na pierwszym miejscu Zimowego Ptakoliczenia notowana jest krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

W Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć udział indywidualnie lub z przewodnikiem. Obserwacje prowadzimy przez minimum godzinę notując maksymalną liczbę ptaków jednego gatunku widzianą jednocześnie. Wyniki obserwacji nanosimy na Elektroniczną Kartę Obserwacji (która będzie dostępna na naszej stronie od 28 stycznia). Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało). Możemy także wybrać się na jedną z 200 wycieczek organizowanych w ten weekend przez wolontariuszy OTOP.

Spis spacerów w podziale na województwa znajduje się na stronie: https://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Zimowe Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

 

Zapraszamy!

Lista wycieczek w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2016

Zorganizuj własny spacer

Wyniki poprzednich edycji Zimowego Ptakoliczenia

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl