Puszczę Białowieską wizytują eksperci UNESCO - OTOP
Pierwszy dzień lata na spacerze z Warszawską Grupą Lokalną OTOP
7 czerwca 2016
UNESCO wzywa do wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej
10 czerwca 2016
Pokaż wszystkie
Puszczę Białowieską wizytują eksperci UNESCO

W dniach 4-8 czerwca 2016 r. w Polsce przebywają eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), która jest ciałem doradczym UNESCO w programie Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego: Herve Lethier i Oliver Avramoski oraz Dyrektor Europejskiego Biura Regionalnego IUCN Luc Bas.

Wizyta misji wynika z zaniepokojenia UNESCO planowanym zwiększeniem ilości pozyskiwanego drewna w Puszczy Białowieskiej zawartym w podpisanym przez Ministra Środowiska Jana Szyszkę aneksie do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. W ww. aneksie do PUL zwiększono ilość pozyskiwanego drewna z 63 tys. m3 do 188 tys. m3.

W części spotkania (6 i 7 czerwca 2016 r.) mogli uczestniczyć przedstawiciele wybranych przez Ministerstwo Środowiska ekologicznych organizacji pozarządowych wraz z współpracującymi z nimi naukowcami. Dzięki otwartości członków misji UNESCO udało się także zorganizować dedykowane spotkanie przedstawicieli NGO z misją, a nawet wynegocjować z MŚ możliwość omówienia problemów Puszczy bezpośrednio w terenie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Fundacji Greenmind, Greenpeace, Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, WWF, Fundacja Dzika Polska, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszenia dla Natury “Wilk” oraz dr hab. Bogdan Jaroszewicz z Uniwesytetu Warszawskiego i dr hab. Rafał Kowalczyk IBS PAN, a także grupa “Lokalsi przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej”. W wizji terenowej uczestniczyli również obserwatorzy z LP i MŚ.

3

4

Jeszcze w tym tygodniu Puszczę Białowieską będą wizytowali także przedstawiciele Komisji Europejskiej zaniepokojeni sytuacją i planami MŚ.

Na pierwszym zdjęciu eksperci misji UNESCO, od lewej: Luc Bas, Oliver Avramoski, Herve Lethier


Fot. Dorota Ochocińska

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl