Jak Policja oraz Straż Miejska mogą pomóc ptakom mieszkającym w miastach?
16 grudnia 2016
Programy rolnośrodowiskowe a ochrona ptaków – wyniki badań
21 grudnia 2016
Pokaż wszystkie
Nie wycinajmy drzew!

Pełzacz leśny, fot. Bogdan Podmokły

Kongres Ruchów Miejskich przygotował petycję do senatorów, z prośbą, aby nie dopuścili do masowej, nieograniczonej wycinki drzew, także w alejach przydrożnych. Podpisujcie! Senat ma się zająć ustawą jeszcze dziś!

www.uratujciedrzewa.pl

Na liście należy odszukać senatora ze swojego okręgu.
Pełna treść petycji znajduje się tu (pdf).

 

Dlaczego nie chcemy przyjęcia nowelizacji ustawy?

Bo jej przyjęcie to całkowity brak kontroli nad wycinkami. Ustawa doprowadzi do braku kontroli nad usuwanymi drzewami do 100 cm lub 50 cm obwodu (w zależności od gatunku), co oznacza zagrożenie wycinką dla kilkudziesięcioletnich okazów; ich znikanie wpłynie negatywnie na krajobraz polskich wsi, miast i miasteczek.

Uniemożliwi także kontrolę społeczną i możliwości sprzeciwu wobec wycinek dużych, cennych drzew rosnących na prywatnych terenach.

Niesie też ryzyko znikania drzew posadzonych jako nasadzenia zastępcze, gdyż liberalizacja przepisów będzie pozwalać na wycinkę takich drzew zaraz po skończeniu się 3-letniego okresu ochronnego.

Nowelizacja znosi społeczną odpowiedzialność inwestorów i firm budowlanych. Pozwala na wycinkę drzew alejowych bez względu na ich przyrodnicze znaczenie, z powodu zniesienia konieczności uzgodnienia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska projektu decyzji zezwalającej na usunięcie drzew z pasa drogi publicznej w czasie robót budowlanych.

(źródło: mat. organizatorów)

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl