Zapraszamy na Walne Zebranie Członków 16 IX 2017
23 sierpnia 2017
Kibicujcie nam na Biebrzańskich Sianokosach!
6 września 2017
Pokaż wszystkie
Ecotone wspiera portal Ornitho.pl

Portal Ornitho.pl, służący do zbierania danych o liczebności i rozmieszczeniu ptaków, otrzymał wsparcie od firmy Ecotone. Pomoc finansowa zapewni utrzymanie portalu przez kolejny rok.

Ornitho to uniwersalne narzędzie łatwego gromadzenia i przetwarzania danych o występowaniu wszystkich ptaków na terenie kraju. System Ornitho posiada szerokie możliwości techniczne przydatne przy wprowadzaniu obserwacji, zarządzaniu bazą i analizie danych. Może być wykorzystywany na urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji NaturaList.

Głównym źródłem informacji są wprowadzane do bazy obserwacje dokonane w czasie wyjścia w teren lub przy okazji innych czynności (np. podróży pociągiem). Przy dużej liczbie obserwacji informacje te są równie wartościowe, co obserwacje zbierane z użyciem standaryzowanych, planowych technik i pozwalają uzyskać aktualny obraz sytuacji (występowanie, trendy liczebności) większej liczby gatunków niż obserwacje planowe.

System przetwarza wprowadzone obserwacje udostępniając użytkownikom mapy stwierdzeń poszczególnych gatunków w określonym przedziale czasu oraz szereg innych wizualizacji danych. Poza obserwacjami przygodnymi, system pozwala również łatwo rejestrować i gromadzić dane zebrane w standaryzowany sposób, np. w ramach programów monitoringowych czy projektów atlasowych.

Portal ornitho.pl został udostępniony obserwatorom w Polsce 6 maja 2015 roku. W 2016 r. swoje obserwacje wprowadziło w nim ponad 700 obserwatorów, a portal zgromadził prawie 300 000 obserwacji. Ornitho wprowadził nową jakość w notowaniu obserwacji. Pozwolił użytkownikom na wprowadzanie dokładniejszych informacji o obserwowanych ptakach, np. precyzyjnych lokalizacji stwierdzeń, dodawanie kryteriów lęgowości i list obserwacji. Nowością jest też możliwość notowania ptaków za pomocą urządzeń mobilnych bezpośrednio w terenie. Aktualnie około 23.8% wszystkich obserwacji jest wprowadzanych za pomocą aplikacji NaturaList.

Dowiedz się więcej

Załóż własne konto na ornitho.pl

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl