Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury - OTOP

Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury

Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018
14 grudnia 2017
Decyzja RDOŚ w Bydgoszczy w sprawie budowy stopnia wodnego na Wiśle
2 stycznia 2018
Pokaż wszystkie
Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury

Tematyka śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami znana jest od dawna zarówno z literatury naukowej, jak i z obserwacji z „własnego podwórka”. Znana, ale zwykle ignorowana, niestety często również przez samych przyrodników, w tym ornitologów. Tymczasem dane wskazują, że śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z szybami jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków. Rozmiar problemu, jakim jest rozbijanie się ptaków o szklane powierzchnie jest duży, jednak nie wiadomo dokładnie jaka jest rzeczywista skala tego zjawiska. W szczególności dane dotyczące przypadków rozbijania się ptaków o mniejsze szklane powierzchnie takie jak wiaty przystanków czy szyby budynków mieszkalnych nie są nigdzie rejestrowane.

Aby zapełnić tą lukę uruchomiono Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury www.szklanepulapki.pl  Celem nadrzędnym założenia Rejestru jest poznanie i pokazanie rzeczywistej skali problemu kolizji ptaków ze szklanymi elementami infrastruktury oraz podjęcie realnych działań ochronnych, aby jak największa liczba szklanych powierzchni w Polsce stała się widoczna dla ptaków.

Aby cele projektu mogły być skutecznie realizowane w skali ogólnokrajowej,  potrzebujemy wsparcia wielu zaangażowanych Obserwatorów. Każda obserwacja jest dla nas cenna, dlatego zachęcamy do kontaktu i wprowadzania do Rejestru wszystkich przypadków kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami.  W chwili obecnej do rejestru można wprowadzać obserwacje dotyczące kolizji ptaków ze szklanymi wiatami przystanków, ale docelowo (od grudnia br.) Rejestr zostanie rozszerzony o przypadki kolizji ptaków z szybami budynków, ekranów akustycznych, itp. Serdecznie zapraszamy do współpracy, wprowadzania obserwacji, a także rozpowszechniania informacji o rejestrze.

dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, dr Agnieszka Tomalka-Sadownik
Koordynatorki Projektu „Szklane Pułapki”

szklanepulapki@gmail.com

www.szklanepulapki.pl

www.facebook.com/szklanepulapki/

Wpłacam