Konkurs fotograficzny Temat Rzeka | zmiana terminu zakończenia
14 października 2020
Zielony tydzień w PE – pierwsza bitwa przegrana
21 października 2020
Pokaż wszystkie
Turniej finałowy konkursu „Ptaków śpiew” | relacja

Zwycięzcy konkursu Ptaków śpiew, fot. Kuratorium Oświaty w Poznaniu

1 października 2020 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się turniej finałowy Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków śpiew 2020. Rozpoznawanie śpiewu i odgłosów ptaków polskich.”. Był to ostatni  etap zmagań uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa wielkopolskiego. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.

Mieliśmy ogromną przyjemność patronować konkursowi oraz zasiadać w jury turnieju finałowego. Składał się on z trzech rund: rozpoznanie ptaka śpiewającego na nagraniu, scharakteryzowanie i opisanie melodii śpiewu z nagrania oraz podanie jak największej liczby faktów o danym gatunku ptaka, rozpoznanego po śpiewie. Uczestnicy w każdej rudzie losowali inny gatunek ptaka.

Uczestnicy losują numer nagrania ze śpiewem ptaka, fot. Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy wszystkich trzynaściorga finalistów. Młodzi ludzie wykazali się nie tylko doskonałym słuchem i niemal bezbłędnym rozpoznawaniem gatunków ptaków po śpiewie, ale także ogromną wiedzą na temat wyglądu, liczebności czy zachowań ptaków. Niektórzy z uczniów świetnie opisali także siedliska, a nawet zagrożenia dla poszczególnych wylosowanych przez siebie gatunków. Mamy nadzieję, że będą poszerzać swoją wiedzę i w przyszłości zasilą szeregi naukowców-przyrodników.

Obrady jury konkursu, fot. Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Przy tak wyrównanym wysokim poziomie wiedzy uczestników jury nie miało łatwego zadania. Po długich i burzliwych obradach wyłoniono finałową trójkę najlepszych z najlepszych. Zwycięzcami 1. edycji konkursu „Ptaków śpiew” zostali:

  • I miejsce Jakub Paluch, uczeń klasy VIII Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Poznaniu
  • II miejsce ex aequo:  Natalia Goździewska uczennica klasy III I Liceum Ogólnokształcącego w Pile i Piotr Piętowski z klasy VI Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu
  • III miejsce Nina Schwarz uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie.

Uczestnicy i jury konkursu Ptaków śpiew, fot. Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i finalistom konkursu, a na ręce Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a szczególnie pomysłodawcy i koordynatora  konkursu – pana Rafała Renza – składamy ogromne podziękowania za organizację tak wartościowego wydarzenia, kształcącego nie tylko słuch, ale także wrażliwość przyrodniczą wśród uczniów. Mamy nadzieję, że poznański konkurs stanie się inspiracją dla innych wojewódzkich kuratoriów oświaty. Kto wie, może uda się zorganizować konkurs ogólnopolski?

Relację ze strony Kuratorium Oświaty w Poznaniu można przeczytać tutaj:

http://ko.poznan.pl/wydarzenia/2020/10/wyniki-stopnia-trzeciego-wojewodzkiego-konkursu-ksztalcenia-sluchu-pt-ptakow-spiew-rozpoznawanie-spiewu-i-odglosow-ptakow-polskich/

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl