„Czytanie wody: Wisła. Biegnąc od źródeł do ujścia.” ze wsparciem OTOP

Poznaj ptaki na Krynickiej Setce! | Europejski Festiwal Biegowy 2021
3 września 2021
Oświadczenie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
5 września 2021
Pokaż wszystkie
„Czytanie wody: Wisła. Biegnąc od źródeł do ujścia.” ze wsparciem OTOP

fot. Rafał Siderski

1 września rozpoczął się niezwykły projekt łączący sport, literaturę, ekologię i przyrodę – „Czytanie wody: Wisła”. Jest to multidyscyplinarne przedsięwzięcie, którego podjęła się Małgorzata Lebda – poetka, naukowczyni i ultramaratonistka, autorka sześciu książek poetyckich.

W ciągu miesiąca pokona 1100 km wzdłuż Wisły, największej z polskich rzek, od źródeł do ujścia. W trakcie projektu opowie nam o wszystkim, czego doświadczyła, będąc blisko rzeki, której przyszłość wzbudza kontrowersje. Jak pisze Małgorzata:

„Bezpośrednim impulsem do podjęcia tego biegowego trudu stała się informacja o planach budowy drogi wodnej E40, która miałaby połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym (to był punkt zapalny, ale przecież chodzi mi o całą rzekę, która jest w swego rodzaju opresji, tak, chodzi mi o wszystkie rzeki). Konsekwencje budowy drogi wodnej E40 dla Wisły będą katastrofalne (opowiem o tym podczas relacji z biegu), raporty specjalistów są alarmujące (dla natury, ludzi) i niestety nie spotykają się z uwagą decydentów”. Zatem podczas swojej wyprawy szukać będzie także odpowiedzi na pytania dotyczące Wisły: regulować czy deregulować? Budować elektrownie wodne czy nie? Jak chronić rzekę przed zanieczyszczeniami? Jak żyć w jej sąsiedztwie i jak z niej korzystać?
„Czytanie wody: Wisła” to także opowieść Małgorzaty o tym, co podczas tego wydarzenia będzie przeżywać. To felietony, opowieść wizualna, literacka refleksja, to nie tylko stawianie pytań, ale też poszukiwanie odpowiedzi. Wszystko w ścisłym związku z Rzeką, której dorzecze, które coraz częściej doświadcza presji ze strony człowieka, zajmuje ponad połowę obszaru naszego kraju. Jest siedliskiem życia dla niezliczonej ilości ptaków, ssaków, ryb i innych organizmów.

Za część wizualną projektu odpowiada artysta i fotograf Rafał Siderski. Cała relacja dostępna będzie na stronie magazynpismo.pl oraz w relacjach na Instagramie Małgosi @malgosia_lebda i Rafała @rafal.siderski , a Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest partnerem projektu „Czytanie wody: Wisła” udzielając wsparcia od strony przyrodniczej. Na naszych kanałach społecznościowych i stronie internetowej również znajdziecie relacje i szczegóły dotyczące poczynań naszej bohaterki.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu i bezpieczne dotarcie Małgorzaty do rezerwatu Mewia Łacha przy ujściu Wisły.
Projekt „Czytanie Wody: Wisła” jest organizowany wspólnie przez Małgorzatę Lebdę oraz Fundację Pismo, wydawcę miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”.
Support i materiały wizualne: Rafał Siderski!
Wsparcie sprzętowe: Patagonia / CRAGmagazine
Wsparcie przyrodnicze: OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl