Letnie wydanie kwartalnika PTAKI już w Waszych skrzynkach! - OTOP
Wspierajmy Ukrainę, nie białoruski reżim | StopE40
9 sierpnia 2022
Budka lęgowa zawieszona na paliku między jabłoniami w sadzie. Zbliżenie na budkę i fragment jabłoni z dojrzewającymi jabłkami
Z pamiętnika terenowca… | Bioróżnorodność w sadach z REWE
16 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie
Letnie wydanie kwartalnika PTAKI już w Waszych skrzynkach!

Jerzyk, fot. Maciej Szymański

Sprawdźcie Wasze skrzynki mailowe i sprawdzajcie pocztowe – najnowszy numer kwartalnika Ptaki właśnie do Was leci! I to nie byle jak, bo na skrzydłach jerzyka!

 

O tym, co znajdziecie w najnowszym wydaniu, najlepiej opowie Wam Prezes OTOP – Tomek Chodkiewicz:

Drogie Członkinie, Drodzy Członkowie!

Mam dla Was dobrą wiadomość: coraz chętniej spędzamy wolny czas w otoczeniu przyrody! To dobre wieści, ale jednocześnie presja na obszary chronione. Aby ograniczyć negatywny wpływ nieodpowiedzialnych zachowań osób odwiedzających rezerwat Beka, OTOP w roku 2019 powołał grupę wolontariuszy – terenowych edukatorów, łączących kontrolę ruchu turystów w rezerwacie z przekazem edukacyjnym. Taką formę pracy dla rezerwatu nazwaliśmy OTOPatrolem, a przeczytacie o tym w artykule Mariusza Miotke i Hanny Rachwald.

Idea OTOPatrolu bliska jest wielu osobom w Towarzystwie! W tym roku podobne działania OTOP wprowadził – w porozumieniu z warszawskim RDOŚ – w rezerwacie Wyspy Zawadowskie. Na portalu Zrzutka.pl zebraliśmy już 9000 zł na organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy i zachęcamy do działań również na innych obszarach!

Ponadto w tym numerze przygotowaliśmy dla Was artykuły o dwóch projektach czynnej ochrony ptaków realizowanych przez OTOP. Pierwszy z nich, dedykowany ochronie wodniczki w południowo-wschodniej Polsce, został właśnie zakończony i podsumowujemy dla Was jego osiągnięcia. Drugi, poświęcony ochronie ptaków siewkowych, dopiero się rozpoczyna, a z artykułu dowiecie się, jakie mamy plany.

Gatunkiem numeru jest jerzyk, przeczytacie o nim w artykule Łukasza Wardeckiego. Dla mnie, mieszczucha, jerzyk to nieodłączny element czerwcowych i lipcowych wieczorów w mieście. Uwielbiam obserwować i słuchać wieczornych gonitw jerzyków. Dzięki artykułowi Michała Budki poznacie ostoję ptaków w dolinie Nurca, rozległy, zwarty kompleks zmeliorowanych łąk torfowych w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.

W końcu Piotr Gryz przybliży Wam długoszpona chińskiego, przykuwającego uwagę ptaka wodnego występującego na jeziorach i stawach w Azji.

Miłej lektury.

 

Jeśli nie jesteś jeszcze Członkinią/Członkiem OTOP, to nigdy nie jest za późno, aby to zmienić! Dołącz do nas już dziś!

 

Obraz przedstawia okładkę kwartalnika z lewej - lecący jerzyk na błękitnym tle. Poniżej

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl