Prawie pół tysiąca ptaków chronionych nielegalnie przetrzymywanych. Akcja Pomorskiej Policji - OTOP

Prawie pół tysiąca ptaków chronionych nielegalnie przetrzymywanych. Akcja Pomorskiej Policji

Czynna ochrona kraski na Równinie Kurpiowskiej | Zapraszamy na seminarium
6 grudnia 2023
Fajerwerki – trauma dla świata przyrody
22 grudnia 2023
Pokaż wszystkie
Prawie pół tysiąca ptaków chronionych nielegalnie przetrzymywanych. Akcja Pomorskiej Policji

W dniach 20-21 listopada br. nasz pracownik wziął udział w działaniach Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, których celem było zebranie dowodów na precedensowy w naszym kraju odłów ptaków z natury, które pod pretekstem legalnej hodowli były następnie „legalizowane” zmanipulowanymi obrączkami hodowlanymi. Proceder miał miejsce na terenie powiatu puckiego, który położony jest na trasie południowobałtyckiego szlaku migracyjnego ptaków.

Działania operacyjne przygotowywane były przez kilka miesięcy. Włączeni do nich byli eksperci ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków UG, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Specjalistycznej Jednostki Ratowniczej ECO. Wsparcia udzielili także przedstawiciele Committee Against Birds Slaughter (CABS).

Przeprowadzone działania potwierdziły wszystkie przypuszczenia. Na miejscu stwierdzono 456 ptaków z 5 gatunków (droździk, kos, kwiczoł, śpiewak i czeczotka) pochodzących z odłowów. Ptaki przebywały w złych warunkach sanitarnych – właściwie wszystkie miały upierzenie zanieczyszczone kałem, zniszczone upierzenie (niektóre pozbawione były sterówek od przesiadywania w nietypowych dla siebie pozycjach). Ptaki zgromadzone były w niewielkich wolierach, po kilkadziesiąt osobników w jednej. Nie miały dostępu do naturalnego światła, a pokarm i woda były zanieczyszczone kałem. Ponadto znaleziono 3 martwe ptaki, których przyczyna śmierci będzie ustalona przez wyspecjalizowaną instytucję.

Wszystkie ptaki udało się odłowić, a następnie opisać i zweryfikować ich stan. Następnie zostały przetransportowane przez SJR ECO do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA w Pomieczynie.

Zgromadzony podczas działań operacyjnych materiał dowodowy pozwolił na postawienie 54-letniemu obywatelowi Włoch zarzutów w sprawie posiadania zwierząt objętych ścisłą ochroną oraz znęcania się nad nimi. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Odebrane ptaki po obserwacji w ośrodku rehabilitacji zostaną wypuszczone na wolność.

Trudno uwierzyć, że człowiek potrafi zgotować ptakom taki los…

 

Zobacz również:

KOMUNIKAT Pomorskiej Policji

NOTATKA PRASOWA Committee Against Birds Slaughter (CABS) [j. angielski]

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl