Zimowe Ptakoliczenie 2023 | wyniki - OTOP
Zdjęcie tytułowe wpisu: "zynna ochrona kraski: seminarium i „Wytyczne Planistyczne” już za nami!" przedstawia zlatująca ze znaku drogowego kraskę w tle
Czynna ochrona kraski: seminarium i „Wytyczne Planistyczne” już za nami!
28 grudnia 2023
Jemiołuszka – Ptak Zimy 2023
31 grudnia 2023
Pokaż wszystkie
Zimowe Ptakoliczenie 2023 | wyniki

Krzyżówki fot. Ania Paszkowska

 

W ostatni weekend stycznia wiele osób ruszyło w teren obserwować ptaki podczas 19 edycji Zimowego Ptakoliczenia. Pogoda nie była zbyt łaskawa, kilka wydarzeń zostało odwołanych ze względu na zbyt niebezpieczne warunki na trasie spaceru. Ptaki również niezbyt chętnie pozowały do zdjęć. Jednakże dla wytrwałych ptakolubów nie ma rzeczy niemożliwych!

Kilka słów o samych spacerach

Wolontariusze i wolontariuszki zgłosili w tym roku 128 spacerów. Nie wszystkie zdążyły pojawić się na stronie, ponieważ niektóre zostały spontanicznie zgłoszone rano, w dniu spaceru. 348 osób zgłosiło liczenia indywidualne! Niektórzy wybrali się na spacer do parku lub pobliskiego lasu, część osób liczyła z balkonów i okien. Łąki, pola okoliczne zbiorniki i oczka wodne także były celem spacerów. Jeszcze inni bacznie przyglądali się karmnikom w przydomowych ogródkach lub na działkach. W sumie ptaki liczyło 2191 osób!

fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Czy akcja była udana??

Tak! Łącznie zaobserwowano 66 919 osobników ze 126 gatunków. Niektórzy zadają sobie pewnie pytanie, czy lepiej wybrać się na zorganizowane wydarzenie czy próbować liczyć samodzielnie? Tutaj nie ma reguły. Podium pod względem liczby zaobserwowanych osobników przedstawia się w następujący sposób: spacer zorganizowany przez Podkarpacką Grupę OTOP (1464 osobników), liczenie indywidualne prowadzone przez pana Adama Grabowskiego na rozlewiskach Bugu i moście nad Narwią (1427 osobników), wydarzenie zorganizowane przez pana Łukasza Berlika w Opolu na terenach nad Odrą i Młynówką (1241 osobników). Rozwiewając powstałe podczas liczeń wątpliwości pragniemy nadmienić, że usłyszane ptaki też liczą się do obserwacji.

fot. Iga Słomkiewicz-Szewczuk

Zwycięzcą Zimowego ptakoliczenia 2023 jest…

…krzyżówka (8960 osobników). Obyło się bez zaskoczeń. Krzyżówka wraca na najwyższy stopień podium po dwuletniej przerwie i jest to jej 12 zwycięstwo. Drugie miejsce zajął gawron (7678) a trzecie kawka (4839). Pierwsza dwudziestka najczęściej obserwowanych gatunków znajduje się w tabeli poniżej.
Odpowiadamy również na nurtujące wszystkich pytanie czy ktokolwiek widział naszą bohaterkę – jemiołuszkę. Nie było to łatwe zadanie i udało się zaledwie podczas 12 spacerów, zarówno indywidualnych jak i zorganizowanych. Łącznie zaobserwowano 570 osobników, co dało jemiołuszkom 24 miejsce w rankingu. Udało się też zaobserwować kilka innych gatunków goszczących u nas zimą np. lodówki (75), jery (28), bielaczki (16) czy uhle (15).
Innymi ciekawszymi gatunkami, które udało się zaobserwować uczestnikom, były bernikle białolice (7), gęsiówki egipskie (9) czy też puszczyka uralskiego (1).

 

Pierwsza 20 Zimowego Ptakoliczenia 2023

Ale to nie wszysto

Choć kładziemy nacisk na to, aby wyniki były zbierane tylko w ciągu trzech dni Zimowego Ptakoliczenia, nie mogliśmy pozostać obojętni na kilka próśb o odstępstwa. Przeważnie chodziło o wydarzenia organizowane dla szkół i przedszkoli, które odbywały się w dniach poprzedzających i tuż po Zimowym Ptakoliczeniu, tak aby dopasować terminy do planu zajęć. Łącznie wzięło w nich udział 68 osób. Zaobserwowano 1659 osobników z 68 gatunków ptaków. Na podium pierwsza jak zwykle była krzyżówka (241) na drugim miejscu kawka (199) a na trzecim łyska (150).

Zimowe Ptakoliczenie 2023 mamy już za sobą. Wszystkich zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w następnej edycji za rok. Niecierpliwych zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych i wypatrywania innych interesujących wydarzeń!

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl