Dajmy Odrze zdrowie! - OTOP
Członkostwo w OTOP: ważne zmiany
11 października 2024
Konferencja „Wingspan: Partnerstwo dla ptasio-przyjaznej transformacji energetycznej” – wiadomości z Brukseli
22 października 2024
Pokaż wszystkie
Dajmy Odrze zdrowie!

Fot. Rafał Komorowski

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki i Międzynarodowej Koalicji Czas na Odrę zaprezentowali we Wrocławiu Społeczny plan odnowy Odry wskazujący na niezbędne działania dla ochrony rzeki i społeczności nad nią żyjących.  Raport jest owocem dwuletnich naukowych badań zrealizowanych  dzięki środkom uzyskanym ze społecznej zbiórki. Plan jest odpowiedzią na katastrofalne zniszczenie ekosystemu Odry w 2022 roku, jednak jego zalecenia są też ważne wobec powodzi z 2024 roku.  Ważne, aby skorzystać z potencjału, jaki daje natura, a nie z nią walczyć — argumentują ekolodzy.

Po apogeum kryzysu kompetencyjnego na Odrze w 2022 roku nastąpił chaos informacyjny i próba rozmywania odpowiedzialności za skalę strat. Dlatego organizacje skupione w ramach Koalicji Czas na Odrę i Koalicji Ratujmy Rzeki postanowiły podjąć się zlecenia przeprowadzenia eksperckich, niezależnych badań stanu Odry po katastrofie.

Naukowy raport został zaprezentowany w Odracentrum — pływającym na rzece w środku Wrocławia ośrodku ekologicznym.

Wodujemy nasz raport właśnie tu i w tym czasie, bo katastrofy są szansą na zmianę. To okazja, by też szerzej spojrzeć na kryzysowe wyzwania, przed którymi stajemy — mówi profesor Roman Żurek z zespołu prowadzącego badania.

Przedstawiciele naukowców przybili do Odracentrum łodzią, z której prowadzili przez dwa sezony badania. Dostarczony raport z badań, które prowadzili, ocenia nie tylko straty i ich przyczyny, ale co ważne wskazuje też na niezbędne działania, z których część można podjąć  w bliskiej perspektywie.

Fot. Rafał Komorowski

Przeprowadzone badania pozwoliły sformułować rekomendacje przyrodnicze, które służą odnowieniu ekosystemu Odry. Zdaniem badaczy dla zapewnienia efektywności proponowanych działań szczególnie niezbędne jest ograniczenie presji ze strony zanieczyszczeń, w tym w szczególności zasolonych wód kopalnianych i ścieków (przemysłowych, komunalnych, rolniczych). Wszelkie działania powinny polegać głównie na nieingerowaniu w naturalne procesy odbudowy ekosystemu np. w postaci rezygnacji z budowy kolejnych stopni wodnych, regulacji, umocnień brzegowych.

Działania dla odnowy Odry powinny być uzupełniane o aktywne formy wspierania ekosystemu opisane szczegółowo w treści raportu. Do najistotniejszych działań naprawczych należą:  przyspieszenie powrotu rodzimych gatunków małży, umożliwienie dwukierunkowej migracji ryb poprzez udrożnienie bądź likwidację istniejących barier migracyjnych na Odrze i dopływach, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków ujściowych oraz przyspieszenie odbudowy populacji ryb poprzez czasowy zakaz połowów komercyjnych na Odrze oraz ograniczenie wędkarstwa poprzez zakaz odławiania ryb w wymiarach tarłowych.

Zdaniem autorów przedstawione w raporcie rekomendowane działania stanowić powinny część szerszego programu renaturyzacji koryta i doliny Odry. Szczególnie istotne jest: przywrócenie łączności rzeki z terenami zalewowymi i starorzeczami, zwiększenie możliwości okresowych zalewów oraz prowadzenie zrównoważonej gospodarki wodnej. Działania takie służyć będą nie tylko powstrzymaniu zagrożenia ze strony „złotej algi”, ale też ograniczą skutki suszy i powodzi.

Fot. Rafał Komorowski

Według raportu Komisji Europejskiej masowa śmierć ryb oraz innych organizmów na Odrze w 2022 roku była największą tego typu katastrofą przyrodniczą w historii zjednoczonej Europy.

Bez względu na końcową ocenę skali katastrofy nie ma wątpliwości, że  w  pamiętnym 2022 roku zawiodło państwo. Dlatego właśnie teraz potrzebujemy pilnych, ale też trwałych działań dla Odry, nie tylko w aspekcie zniszczenia jej ekosystemu, ale i powodzi — zauważa Radosław Gawlik z Koalicji Ratujmy Rzeki. Odra to nie choroba — to jedna z największych rzek w zjednoczonej Europie. Czas uzdrowić naszą rzekę — podsumowuje Krzysztof Smolnicki z Koalicji Czas na Odrę.

Fot. Rafał Komorowski

Pełen raport z badań wraz z wnioskami rekomendacjami niezbędnych działań znaleźć można na stronie https://odra.pl/2024/10/raport/

Relacja z briefingu medialnego na FB: https://www.facebook.com/Fundacja.EkoRozwoju/videos/27449415061338640

Treść raportu: TUTAJ

 

Informacja prasowa / Wrocław nad Odrą /  22 października 2024

 Kontakt do mediów / w imieniu Sterników Koalicji Ratujmy Rzeki i Koalicji Czas na Odrę:

Dorota Chmielowiec-Tyszko Koalicja Czas na Odrę +48 608 503 038

Radosław Gawlik Stowarzyszenie EKO-UNIA / Koalicja Ratujmy Rzeki  +48 605 037 417

Krzysztof Smolnicki / Fundacja EkoRozwoju +48 601 205 658

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl