Nowe stanowisko wodniczki na Lubelszczyźnie
17 czerwca 2009
Ekipa LIFE-wodniczka na białoruskim Polesiu
3 sierpnia 2009
Pokaż wszystkie
Wodniczka z Francji na dorohuskich łąkach

20 czerwca na odkrytym pod koniec maja stanowisku wodniczki w Dolinie Środkowego Bugu koło Dorohuska udało się schwytać samca i odczytać u niego francuską obrączkę. Został on oznakowany w Bretanii, gdzie znajduje się jedno z głównych punktów odpoczynku wodniczek powracających z zimowisk w Senegalu. Było to rok wcześniej, a już teraz pięknie śpiewał i miał co najmniej 2 samice zajęte lęgami w swoim terytorium.

Poza tym ptakiem nad Bugiem zaobrączkowano również dwie inne wodniczki: samca oraz samicę z plamą lęgową. Wieczorem przeprowadzono kontrolę części łąk, podczas której wykazano maksymalnie 24 śpiewające samce. Po zestawieniu tego wyniku z rezultatami z uprzednio skontrolowanej części kompleksu, łączna liczba wodniczek wynosi maksymalnie 48 śpiewających samców. 

W akcji obrączkowania udział brali: Michał Maniakowski, Robert Wróblewski, Janusz Kloskowski, Andrzej Różycki, Anna Wiśniewska, Mike Trubridge i Antoni Marczewski. Wieczorne liczenie wykonała ta sama ekipa oraz Małgorzata Piotrowska i Jarosław Krogulec.
 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl