Ekipa LIFE-wodniczka na białoruskim Polesiu - OTOP
Wodniczka z Francji na dorohuskich łąkach
1 lipca 2009
Leucistic Aquatic Warbler was caught in France
25 sierpnia 2009
Pokaż wszystkie
Ekipa LIFE-wodniczka na białoruskim Polesiu

Miejsce spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo gdyż to właśnie tu na terenie białoruskiego Polesia znajduje się największe na świecie stanowisko wodniczki – Bagno Sporowo oraz Bagno Zwaniec. W dniach 27-29 Lipca 2009 przedstawiciele projektu LIFE-wodniczka przybyli aby wymienić swoje doświadczenia związane z ochroną wodniczki z przedstawicielami projektu MSF-Belarus a także APB-BirdLife Białoruś, Białoruskiej Narodowej Akademii Nauk, Projektu “Polessie” UNDP GEF i gospodarzami terenu z Administracji Parków Sporowo i Zwaniec.

Zawodowcy przed ruszeniem w teren

W trakcie wizyty terenowej uczestnicy mogli na własne oczy przekonać się, że przyczyny degradacji siedlisk wodniczki na Białorusi są podobne jak w Polsce – zarastanie otwartych turzycowisk na skutek porzucenia ich użytkowania oraz w mniejszym stopniu niekontrolowane wahania poziomu wody w sezonie lęgowym.

Zwaniec - zarastanie - ten sam problem co wszędzie

Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia dotychczas stosowanego, lokalnego sprzętu do koszenia mechanicznego, bazującego jednak na niszczących torf ciągnikach kołowych.

Prezentacja kosiarki w kombinacie

Eksperci dyskutowali potrzebę zaadoptowania do tego celu pojazdów gąsienicowych. Niezwykle pomocna okazała się tu obecność przedsiębiorców z Polski, którzy na terenie Doliny Biebrzy skonstruowali specjalny kombajn na bazie śnieżnego ratraka. Udzielili oni też cennych wskazówek do określenia optymalnego schematu koszenia torfowisk oraz zagospodarowania biomasy po koszeniu.

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl