Oddajcie parki narodowi!
16 sierpnia 2010
Koniki polskie na Karsiborskiej Kępie
24 sierpnia 2010
Pokaż wszystkie
Wolontariusze budują drogę przez biebrzańskie bagna

W dniach 02-16.08.2009 do położonej w samym sercu biebrzańskich Bagien, malowniczej wsi Gugny, przyjechali studenci z całego świata: Francji, Tajwanu, Czech, Japonii, Szwajcarii, Włoch, Kanady, Korei Południowej i Rosji. Wszyscy oni przybyli aby wziąć udział w organizowanym przez OTOP, w ramach projektu LIFE, obozie wolontariuszy (WORKCAMP FIYE 912 BIEBRZA OTOP) i pracą własnych rąk wspomóc ochronę wodniczki.

Wyznaczanie Działek, fot. Grzegorz Olszewski

Dziesięcioosobowy skład obozu został podzielony na dwie drużyny. Pierwszej przewodziła, zasłużona już wcześniej dla projektu, wolontariuszka Ania Wiśniewska, która wraz z innymi dziewczętami przemierzała Biebrzańskie ostępy w celu oznaczenia działek geodezyjnych, którymi ma zarządzać OTOP. Ja wspólnie z męską częścią drużyny, mimo początkowych barier językowych, budowaliśmy platformę z faszyny dla ciągnika, oraz poprawialiśmy drogę dojazdową. Wszystkie te prace są niezbędne aby umożliwić bezpieczny wywóz biomasy po koszeniu siedlisk wodniczki. Pracy było co niemiara.

Droga Faszynowa, fot. Grzegorz Olszewski

Raz w upale z nieodłącznym towarzystwem gzów i komarów, innym razem w deszczu przy miłych dźwiękach przechodzącej burzy. A to wszystko ciągle i niezmiennie w wodzie powyżej kolan. I tak przez dwa tygodnie :>. Pomimo iż dziewczyny nie raz lądowały po pas w grząskim torfie, a panowie padali ze zmęczenia pod ciężarem noszonych drzew i krzaków, to jednak, po całym dniu pracy,  każdy wracał do domu zadowolony i z uśmiechem na twarzy.

Grzesiek i Ania, fot. Grzegorz Olszewski

Obóz minął niespodziewanie szybko, pozostawiając po sobie miłe wspomnienia w głowach i ogrom ciężkiej pracy na Biebrzańskich bagnach.
Za ogromne zaangażowanie i litry wylanego potu wszystkim uczestnikom obozu jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!!

Grzegorz Olszewski
OTOP Trzcianne

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl