ClientEarth: polskie prawo nie chroni bioróżnorodności - OTOP
Zimowe Ptakoliczenie na Facebooku
21 stycznia 2011
2011- Międzynarodowy Rok Lasów
24 stycznia 2011
Pokaż wszystkie
ClientEarth: polskie prawo nie chroni bioróżnorodności

Współpracująca z OTOP organizacja ClientEarth Poland ogłosiła raport, który zawiera zestaw propozycji, których wdrożenie pozwoli na odblokowanie rozszerzania i powoływania nowych obszarów chronionych w Polsce.

Raport “Regulacja tworzenia i powiększania parków narodowych w Polsce” powstał jako odpowiedź na obecną sytuację w polskim porządku prawnym. Z jednej strony istnieje potrzeba tworzenia nowych parków narodowych, co widać np. w przyjętym przez Sejm dokumencie “Polityka ekologiczna państwa w latach 2009-2010 z perspektywą do roku 2016” oraz w deklaracjach ministra środowiska, Andrzeja Kraszewskiego. Z drugiej strony mamy zapisy w ustawie o ochronie przyrody, które umożliwiają lokalnym władzom zablokowanie każdej inicjatywy polegającej na poszerzeniu lub powołaniu parku narodowego.

Autor raportu, Dawid Sześciło, zwraca uwagę, że wskazane było sprawdzenie, czy zapis dający samorządom prawo weta jest zgodny z konstytucją. Jednocześnie w przygotowanym dla ClientEarth opracowaniu zwraca uwagę nie tylko na konieczność zachowania krajowej bioróżnorodności, lecz również na kwestie związane z zapewnieniem realizacji społeczno-ekonomicznych potrzeb lokalnych społeczności.

Raport “Regulacja tworzenia i powiększania parków narodowych w Polsce” (pdf, 647 kB)
 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl