Poszukujemy wolontariuszy do monitoringu lęgów wodniczki
15 marca 2011
Powitaj wiosnę ze Spring Alive!
17 marca 2011
Pokaż wszystkie
Na ratunek ptakom – obóz na Malcie

Podczas corocznej wędrówki przez Morze Śródziemne miliony ptaków zostają uśmiercone podczas polowań urządzanych przez lokalnych myśliwych. Proceder ten jest niezwykle silnie rozwinięty na Malcie, gdzie krajowy partner BirdLife International organizuje „Springwatch” – obóz dla wolontariuszy w celu ograniczenia śmiertelnego żniwa.

Mieć myśliwych na oku

Tegoroczny Springwatch rozpocznie się 11 kwietnia, a zakończy 30 kwietnia. Wybór terminu był podyktowany przypadającym w tym okresie szczytem wiosennej wędrówki ptaków wracających do Europy z afrykańskich zimowisk. Uczestniczący w obozie wolontariusze liczą je, ale ich obecność w terenie ma na celu przede wszystkim zniechęcenie myśliwych do nielegalnego polowania na gatunki objęte ochroną. Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko Malcie, co pozwala mieć nadzieję na to, że tej wiosny sezon polowań nie zostanie otwarty. Jednak także w tym przypadku obóz się odbędzie, aby dokumentować wszelkie przypadki naruszania obowiązującego zakazu. Wolontariusze będą wyposażeni m.in. w kamery, a zebrana dokumentacja zostanie przekazana policji.

Przyroda i przygoda

Udział w obozie to znakomita okazja do wniesienia swego wkładu w aktywną ochronę przyrody i do przeżycia  przygody w innym kraju, w gronie osób podobnie zaangażowanych w przeciwdziałanie okrutnemu procederowi. Obecność międzynarodowych wolontariuszy to również czytelny znak dla mieszkańców Malty – problem polowań na migrujące na ptaki nie jest kwestią lokalną, lecz dotyka populacje zakładające gniazda w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Poza pracą osoby uczestniczące w obozie będą mogły skorzystać z okazji do wycieczek po rezerwatach przyrody i zabytkowych miejscach Malty. Na wieczory organizatorzy zaplanowali m.in. pokazy filmów, warsztaty i dyskusje.

Informacje dla zainteresowanych

Organizatorzy poszukują przede wszystkim osób dobrze rozpoznających ptaki. Dla mniej doświadczonych uczestników zostanie przygotowany specjalny dodatkowy kurs. Językiem obozu jest angielski, dlatego uczestnicy powinni się nim posługiwać co najmniej na poziomie umożliwiającym podstawową komunikację. Uczestnictwo w obozie jest odpłatne – koszt pobytu to 24 euro/ dzień (na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu). Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny skontaktować się z Jessem Chappelem – springwatch(at)birdlifemalta.org Na tej stronie  można zapoznać się z relacją z ubiegłorocznej akcji „Springwatch”, a na tej zobaczyć nakręcone wówczas filmy.

UWAGA: PODCZAS WYKONYWANYCH PRAC MOŻNA SIĘ SPOTKAĆ ZE SŁOWNĄ I FIZYCZNĄ AGRESJĄ ZE STRONY MYŚLIWYCH – PRZED DECYZJĄ O ZGŁOSZENIU WARTO OBEJRZEĆ FILMY DOKUMENTUJĄCE WYDARZENIA Z POPRZEDNICH EDYCJI SPRINGWATCH

Na zdjęciu: Żołna – jeden z gatunków zagrożonych przez polowania na Malcie. Żołna jest też jednym z 5 “posłańców wiosny” międzynarodowej kampanii edukacyjnej Spring Alive (fot. Cezary Korkosz)

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl