Obóz dla wolontariuszy w Pirenejach
23 maja 2011
Ruszył projekt LIFE+ (nowa baza terenowa nad Biebrzą)
23 maja 2011
Pokaż wszystkie
Raz, dwa, trzy – wodniczki policz Ty!

Ciepłe majowe wieczory zachęcają do spędzania ich poza domem, wśród zapachu kwitnących kwiatów i śpiewu ptaków. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza do połączenia przyjemnego z pożytecznym i wzięcia udziału w liczeniu śpiewających wodniczek – najrzadszych ptaków wróblowych kontynentalnej Europy.

Pod względem liczby osobników, polska populacja wodniczki jest drugą na świecie (po białoruskiej). Oznacza to, że dla sytuacji globalnej populacji gatunku zmiany zachodzące w naszym kraju mają znaczenie kluczowe. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków śledzi te zmiany od lat w ramach corocznego monitoringu prowadzonego w najważniejszych ostojach.

Obecnie OTOP poszukuje wolontariuszy do pomocy przy liczeniu śpiewających samców wodniczki na Polesiu. Akcja odbywa się w dwóch turach:
I liczenie:

  • 23-27.05 – Poleski Park Narodowy
  • 30.05-10.06 – Torfowiska Chełmskie i Dolina Bugu

II liczenie:

  • 20-24.06 – Poleski Park Narodowy
  • 27.06-8.07 – Torfowiska Chełmskie i Dolina Bugu

OTOP zwraca uczestnikom koszty dojazdu, a także skromnego zakwaterowania oraz wyżywienia (na podstawie ustawowych delegacji). Planując udział w akcji warto pamiętać o panujących w jego trakcie trudnych warunkach terenowych (wodniczki występują na terenach podmokłych, zatem trzeba się liczyć z dużymi ilościami komarów).

Więcej szczegółów można uzyskać u dr Jarosława Krogulca, Kierownika Regionu Lubelskiego OTOP: jaroslaw.krogulec(at)otop.org.pl

Jak w praktyce wygląda liczenie śpiewających wodniczek, można zobaczyć w drugiej części filmu „Ochrona wodniczki w Polsce i Niemczech”

 

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl