Raz, dwa, trzy – wodniczki policz Ty!
23 maja 2011
Promocja Doliny Dolnego Bugu w Janowie Podlaskim
24 maja 2011
Pokaż wszystkie
Ruszył projekt LIFE+ (nowa baza terenowa nad Biebrzą)

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z partnerami od 2010 roku prowadzi Projekt LIFE + dotyczący ochrony wodniczki „Wodniczka i biomasa”. Projekt obejmuje tereny na których występuje 98% populacji wodniczki w Polsce, co stanowi ok. 24% populacji światowej.

W czasie koszenia siedlisk wodniczki powstaje bardzo dużo ściętej biomasy (turzyce, trawy, trzcina i inne). Siano pochodzące z późnego pokosu jest słabej jakości i nie nadaje się do wykorzystania jako pasza dla zwierząt gospodarskich. Dbając o interesy lokalnych społeczności, projekt „Wodniczka i biomasa” zakłada działania zmierzające do rozwiązania problemów zagospodarowania wykoszonej roślinności w sposób opłacalny dla użytkowników gruntów. Biomasa z torfowisk biebrzańskich ma zostać sprasowana pod wysokim ciśnieniem i wykorzystana do produkcji brykietu i pelletu, które nadają się do palenia w piecach grzewczych, na przykład w celu ogrzewania budynków. Jedną z korzyści testowanego przez OTOP rozwiązania jest to, że sprzedaż brykietu i pelletu może pokryć koszty koszenia i usuwania biomasy z torfowisk. Dla miejscowych przedsiębiorców byłaby to dodatkowa – poza programem rolno-środowiskowym – zachęta do podejmowania działań ochrony czynnej na terenach cennych przyrodniczo.

W grudniu 2010 roku OTOP zakupił kompleks budynków w miejscowości Trzcianne, które posłużą jako baza dla sprzętu rolniczego (ciągniki, przyczepy, kosiarki, ratraki) oraz miejsce składowania i przetwarzania biomasy powstałej w wyniku koszenia. Baza terenowa znajduje się w Trzciannem, w powiecie Mońki (woj. podlaskie). Jest to miejsce strategiczne dla OTOP ze względu na bliskość Doliny Biebrzy, gdzie prowadzone są działania ochrony czynnej.

Pierwotnie znajdował się tu tartak. Baza to teren o powierzchni ok. 1 ha, na którym stoi kilka budynków, m.in.: przestronna hala, magazyn, warsztaty, kotłownia z piecem i węzłem ciepłowniczym oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Budynki wymagają zaawansowanych prac remontowych: w pierwszym etapie będą podjęte prace dekarskie, później rozpocznie się remont hali i pomieszczeń socjalnych. W planach jest również odświeżenie fasady budynku, bramy wjazdowej i części ogrodzenia.     

W lutym bazę terenową OTOP w Trzciannem odwiedził Angelo Caserta, Dyrektor Regionu Europejskiego Bird Life. Był pod dużym wrażeniem zaangażowania grupy odpowiedzialnej za realizację działania i pracy wykonanej w bazie. W październiku 2011 roku OTOP planuje zakończyć prace remontowe i uruchomić instalację do przetwarzania biomasy. 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl