Stanowisko dot. odstrzału kruków, srok i wron siwych
30 września 2011
Izabela Flor przewodniczącą Rady Europejskiej BirdLife
7 października 2011
Pokaż wszystkie
Europejskie Dni Ptaków 2011 za nami

Od Portugalii do Kazachstanu i od Cypru do Finlandii, na zaproszenie BirdLife International, a w Polsce – Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – w czasie ponad 2000 różnych wydarzeń ich uczestnicy obserwowali i uczyli się o fascynujących wędrówkach ptaków. Jak zwykle ptaki nie zawiodły: uczestnicy zaobserwowali ponad cztery miliony osobników. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprosiło ponad 3 500 osób na 150 wycieczek i spacerów ornitologicznych w 114 miastach. Najczęściej obserwowanymi  gatunkami w Polsce były zięba, gołąb grzywacz i sikora bogatka.

Ta wspólna inicjatywa organizacji zrzeszonych w BirdLife International jest apelem o bezpieczniejsze szlaki wędrówek oraz o powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej – mówi Fritz Hirt, międzynarodowy koordynator Europejskich Dni Ptaków z SVS/BirdLife Szwajcaria.

Ciekawostki i ornitologiczne atrakcje tegorocznych Europejskich Dni Ptaków:

  • Szlamiec długodzioby zaobserwowany w Objezierzu w Wielkopolsce, na terenie ostoi ptaków IBA Dolina Samicy (gatunek gniazdujący w Ameryce Płn. i na Syberii, drugie stwierdzenie w historii Polski).
  • Burzyk żółtodzioby zaobserwowany w Krynicy Morskiej, piąte stwierdzenie w historii Polski (drugie stwierdzenie tej jesieni, w przypadku zatwierdzenia obu obserwacji przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, gatunek pełnomorski gniazdujący w basenie Morza Śródziemnego).
  • Błotniak stepowy, dorosły samiec zaobserwowany w Krynicy Morskiej (ptak szponiasty ze wschodniej Europy i Azji).
  • Klucz gęsi zaobserwowany w Raszynie, złożony z czterech gatunków (gęsi białoczelne, zbożowe, gęgawy i bernikle białolice).
  • Ogromne stada szpaków zanotowane w wielu krajach – szpak to jeden z najczęściej obserwowanych gatunków podczas tegorocznych Europejskich Dni Ptaków.
  • Ponad 6000 żurawi zaobserwowanych na Litwie.
  • Trznadelek zaobserwowany dwukrotnie: w Gibraltarze i na Węgrzech, gatunek lęgowy w tundrze oraz tajdze, zimujący w Indiach i Chinach.

Na zdjęciu: zięba, najliczniej obserwowany gatunek tegorocznych Europejskich Dni Ptaków w Polsce / fot. Cezary Korkosz

 

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym z okazji EDP. Na zdjęcia czekamy do 17.10 br. Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl