Przyleciały jemiołuszki - OTOP
24.11 – Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP
13 listopada 2011
Ptaki Karpat – nowa opcja dla obserwatorów
14 listopada 2011
Pokaż wszystkie
Przyleciały jemiołuszki

Coraz częściej podczas jesiennych spacerów można obserwować stadka jemiołuszek – ptaków, które przyleciały do nas z „dalekiej Północy” i pozostaną w Polsce do wiosny, kiedy powrócą na lęgowiska w tajdze.

Jemiołuszki gnieżdżą się w lasach na północy Europy i Azji, gdzie w ciągu lata żywią się przede wszystkim owadami. Kiedy nadchodzi arktyczna zima, przestawiają się na pokarm roślinny i często przemieszczają się w jego poszukiwaniu na tereny położone bardziej na południe. W tym roku użytkownicy prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków portalu www.awibaza.pl zaobserwowali pierwsze jemiołuszki na początku 3. dekady października na Podlasiu i na Mazowszu. Do połowy listopada do systemu wprowadzono 15 wypraw, podczas których widziano te sympatyczne ptaki. W ubiegłym roku najwcześniej obserwowano jemiołuszki 15.10 w Borach Tucholskich, a w tym – 21.10 w Puszczy Knyszyńskiej.

Mapa z rozmieszczeniem lokalizacji z obserwacjami jemiołuszek w okresie 21.10-14.11.2011 (źródło danych: AwiBaza.pl)

Jak pokazuje mapa z zaznaczonymi miejscami obserwacjami, dotychczas jemiołuszki widywano przede wszystkim na wschodzie i północy Polski.  Ptaki znane są z tego, że przemieszczają się dalej na zachód głównie wtedy, kiedy wykorzystają pokarm dostępny na miejscu.

Serdecznie zachęcamy do zwrócenia uwagi na jemiołuszki podczas jesiennych i zimowych spacerów. Często się zdarza, że jeszcze przed ich zobaczeniem udaje się usłyszeć charakterystyczny głos zdradzający miejsce obecności skrzydlatej gromadki (przykładowe nagranie – źródło: www.xeno-canto.org, autor nagrania: Jarosław Matusiak). Zapraszamy również do rejestrowania tych obserwacji na www.awibaza.pl (dokładna instrukcja korzystania z serwisu znajduje się tutaj) – dzięki danym z AwiBazy będziemy mogli m.in. śledzić dynamikę przelotu jemiołuszek przez nasz kraj. Warto również zaznaczyć, na jakiej roślinie żerowały ptaki – to pozwoli z kolei ocenić, które gatunki cieszą się wśród nich największą popularnością. W przypadku problemów z identyfikacją roślin, polecamy zrobienie zdjęcia i przesłanie go na adres awibaza@otop.org.pl

Jemiołuszki są ptakami bardzo niepłochliwymi, a dodatkowo ich uroda czyni je niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania. Wszystkich miłośników podglądania i fotografowania przyrody zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami jemiołuszek i innych ptaków spotykanych podczas wycieczek czy obserwacji w przydomowym ogródku czy przy osiedlowym karmniku do prezentowania swoich zdjęć na profilu OTOP na Facebooku (aby móc je dodawać, należy wcześniej kliknąć ikonkę „Lubię to”).

Zdjęcie: Cezary Korkosz

 

Wpłacam

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter!

Zapisz się  

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl