Wygraj atrakcyjną książkę w konkursie Zimowego Ptakoliczenia!
14 stycznia 2012
Żurawie, mewy i szpaki, czyli wyjątkowy styczeń w AwiBazie
21 stycznia 2012
Pokaż wszystkie
Zmarł dr Marek Keller

13 stycznia 2012 odszedł nagle dr Marek Keller – znakomity ornitolog, wychowawca wielu pokoleń przyrodników i leśników, niezwykle ciepły i serdeczny Człowiek.

Przez całe zawodowe życie dr Keller był zawodowo związany z Wydziałem Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, której był absolwentem (ukończył studia na kierunku zootechnika). Prowadzone przez niego wykłady i ćwiczenia cieszyły się wśród studentów ogromną popularnością i pozwalały w wielu osobach zaszczepić miłość do przyrody, o której Doktor potrafił opowiadać jak nikt inny. Niezwykle ciepły i serdeczny, obdarzony ogromnym poczuciem humoru, zawsze znajdował czas na rozmowę, poradę, dobre słowo.

Doktor Keller był znakomitym ornitologiem, znawcą przede wszystkim ptaków leśnych, m.in. ptaków szponiastych i  leśnych kuraków. Pochodził z Lubelszczyzny, naukowo szczególnie mocno był związany z Lasami Sobiborskimi,  gdzie zabierał kolejne pokolenia swoich wychowanków. To właśnie Jemu i jego współpracowników zawdzięczamy m.in. odkrycie pierwszych w historii Polski lęgów puszczyka mszarnego. W latach 80. XX w. Marek Keller założył pierwszą śródlądową stację badań migracji ptaków na Wiśle pod Warszawą, Przez wiele lat pełnił również funkcję redaktora naczelnego „Notatek Ornitologicznych” (obecnie „Ornis Polonica”) – głównego polskiego naukowego czasopisma ornitologicznego.

Nie było chyba osoby, która po spotkaniu z Markiem Kellerem nie obdarzyłaby go sympatią. Był niezrównanym gawędziarzem, potrafiącym godzinami raczyć słuchaczy niezliczoną ilością anegdot. Sam również był bohaterem wielu z nich. Swoim nagłym odejściem pozostawił w nas wszystkich poczucie pustki i wielkiego smutku. Łączymy się w bólu z Jego najbliższymi.

Prezentujemy wywiad, jakiego dr Keller niecały rok temu udzielił kwartalnikowi Ptaki wydawanemu przez OTOP

Wywiad z dr Markiem Kellerem (pdf)
 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl