Konkurs "Wolontariusze w Karpatach"
2 lutego 2012
OTOP ws. mostu wantowego w Bydgoszczy
6 lutego 2012
Pokaż wszystkie
Światowy Dzień Mokradeł 2012

Dzisiaj mija 41 lat od podpisania w irańskim Ramsar konwencji o obszarach wodno – błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Na pamiątkę tego dnia w 95 krajach obchodzi się co roku Światowy Dzień Mokradeł.

Mokradła to zbiorczy termin, jakim określa się aż 40 typów obszarów podmokłych.  Są to miejsca niezwykle ważne dla ptaków, które korzystają z nich w okresie lęgowym i podczas wędrówek. W 2011 lista terenów objętych konwencją ramsarską liczyła 1933 zajmujących łącznie powierzchnię 189 hektarów. W Polsce, która ratyfikowała konwencję w roku 1978, wyznaczono dotychczas 13 najcenniejszych obszarów wodno-błotnych.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł brzmi: Wetland Tourism – A Great Experience  (dosł. Turystyka mokradłowa – wspaniałe doświadczenie).  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, świadome znaczenia osobistego kontaktu z przyrodą w rozwijaniu zainteresowania jej ochroną, serdecznie zachęca do odwiedzania zarządzanych przez OTOP rezerwatów. Znajdują się one na Pomorzu Zachodnim (społeczny rezerwat Karsiborska Kępa), nad Zatoką Gdańską (rezerwat Beka) oraz w Dolinie Biebrzy, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zachęcamy do lektury specjalnego przewodnika po rezerwatach OTOP, przygotowanego specjalnie z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2012.

Pobierz przewodnik (pdf)

 

Chcę dołączyć do newslettera.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Mamy dla Ciebie newsletter! Zapisz się

Tak, chcę dostawać newsletter OTOP (dopóki się nie wypiszę)

FreshMail.pl